Informacja o odbytym 17 września 2022r.

Informacja o odbytym 17 września 2022r. IX Zjeździe TIS „Nowy Świat”,  dyskusji i podjętych uchwałach z tym zmianach statutu TIS.

Zwołany na 17.09.2022r. IX Zjazd  istotnie odbiegał od poprzednich.

 

Po pierwsze termin tego Zjazdu z powodu pandemii był odkładany – poprzedni, VIII Zjazd miał miejsce 11.05.2019 r.. Od tego czasu zaszły duże zmiany w sytuacji społeczno – gospodarczej a także politycznym otoczeniu – zarówno w kraju jak też  w wymiarze międzynarodowym, powodowane głównie pandemią koronawirusa jak też agresją Rosji skierowanej przeciw Ukrainie. Uwarunkowania zewnętrzne  nie sprzyjały w tym okresie podejmowaniu działań przez struktury TIS a także aktywności jego członków. Niestety  z różnych przyczyn wielu członków TIS musiało ograniczyć a nawet zaprzestać społecznej aktywności, niektórzy z przyczyn losowych odeszli (Zjazd uczcił ich pamięć chwilą ciszy). Obradujący w tych warunkach Zjazd musiał zmierzyć się pytaniem o przyszłość i skupić na sprawach organizacyjnych. Po wysłuchaniu sprawozdania i udzieleniu absolutorium Konwentowi  niezbędne było podjęcie kluczowych, aktualnych wyzwań przed jakim stanęło TIS. Obniżona frekwencja – z tego powodu Zjazd obradował w II terminie – sprzyjała  otwartej, ożywionej dyskusji, zwłaszcza wokół kwestii organizacyjnych ale także wybranych spraw merytorycznych. Włączyli się do niej praktycznie wszyscy obecni na Zjeździe członkowie Towarzystwa !!

 

     W wyniku tej dyskusji, podzielając dominujący pogląd o potrzebie uproszczenia struktur i regulacji spraw organizacyjnych, Zjazd podjął uchwały o zmianie statutu, w tym  likwidacji Konwentu i stanowiska Dyrektora Generalnego (projekt nowego statutu w załączeniu) oraz potwierdził aktualność i potrzebę kontynuacji statutowych celów i zadań TIS „Nowy Świat”.

Dotychczasowy , 20 letni już okres funkcjonowania TIS wykazuje iż gówna idea powstania TIS spełnia swoje zadania. Wyzwania stojące przed Towarzystwem – w tym budowanie pomostu między pokoleniami pozostają aktualne. Nowe pokolenia winny mieć możliwość korzystania z bogatego zestawu wartości doświadczenia i praktycznej działalności reaktywowanego w latach 80 tych ZMW, które również obecnie może być źródłem inspiracji do podejmowania działań w sprawach społeczno-gospodarczych, w sferze kultury, sportu lub środowiska. Oczywiście jest konieczne dostosowywanie metod i form działania do aktualnych potrzeb, możliwości i uwarunkowań.

    W obecnej sytuacji członkowie TIS szczególnie  akcentowali potrzebę poprawy współdziałania z ZMW  z zakresie wsparcia aktywności TIS przez kolejne, młodsze pokolenia  oraz współpracy z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w zakresie uporządkowania dokumentacji i przygotowania opracowań dotyczących dorobku ZMW lat 80 tych.

 

   Zjazd nie negując potrzeby i nie wnikając w istotne reformy wielu sfer życia społeczno-gospodarczego  kraju podzielił pogląd o potrzebie większej troski o stan środowiska naturalnego i ładu przestrzennego kraju oraz rozwój kapitału społecznego – zwłaszcza młodego pokolenia szczególnie w środowisku wiejskim i małych miast – aby tworzyć dla niego lepsze perspektywy życia, rozwoju i awansu społecznego.

     Ważnym jest też by dostrzegać i wykorzystać możliwości jakie stwarza rozpoczynająca się nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej, która stwarza dużą i być może już niepowtarzalną szansę kontynuowania znacznego skoku cywilizacyjnego na terenach wiejskich oraz w rejonach, środowiskach i obszarach zainteresowania członków Towarzystwa. Dlatego należy inspirować lub wspierać wszelkie inicjatywy mające na celu efektywne wykorzystanie funduszy UE – zwłaszcza te podejmowane przez ZMW – aby Polska stawała się coraz bardziej krajem nowoczesnym, innowacyjnym, przyjaznym dla młodych a także wrażliwym na potrzeby innych. Dotyczy to także imigrantów ze wschodu.

 

Sprawne działania w powyższych  obszarach w istotnym stopniu może łagodzić problemy demograficzne jakie w wielu regionach kraju są już dotkliwie odczuwane.

     Dostrzegając coraz większą uciążliwość narastającej, rekordowo wysokiej w skali UE inflacji, uderzającej zwłaszcza w grupy słabiej sytuowane , w środowiska wiejskie i rolnicze – inflacji rujnującej realne dochody, płace, emerytury i świadczenia ale także oszczędności i możliwości inwestycyjne obywateli oraz przedsiębiorstw, członkowie TIS podzielają pogląd o potrzebie bardziej spójnej i skutecznej polityki hamowania inflacji w kraju. Pilnie potrzebne jest pozyskanie środków z Krajowego Programu Odbudowy oraz podejmowania działań przybliżających  Polskę do strefy euro.

 

    Nowy Statut TIS „Nowy Świat” został przesłany do KRS. Wejdzie w życie po zarejestrowaniu – co powinno nastąpić w pierwszej połowie br.

Opr. Władysław Łukasik

admin

Leave a Reply Text

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *