• Otwarcie Salonu      I edycja      II edycja       III edycja      IV edycja      V edycja      VI edycja      VII edycja     VIII edycja      IX edycja       Edycja Specjalna

  • Polskie Smaki na Światowych Dniach Młodzieży

     

    Specjalną edycję Polskich Smaków Praska Giełda Spożywcza zorganizowała z podczas Światowych Dni Młodzieży. Polskie Smaki, po dwuletniej przerwie, odbyły się w dniach 22–24 lipca 2016 roku wyjątkowo poza terenem Praskiej Giełdy – przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

    Współorganizatorem tej edycji eventu PGS, promującego od kilkunastu lat polską tradycyjną żywność, była Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego oraz Agencja Rynku Rolnego. Patronat nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz departament rynków rolnych ministerstwa rolnictwa odpowiedzialny za znak Poznaj Dobrą Żywność.

    Na Polskich Smakach zaprezentowane zostały produkty żywnościowe najwyższej jakości. Legitymują się one znakiem Jakość Tradycja czy Poznaj Dobrą Żywność bądź też są wpisane na krajową Listę Produktów Tradycyjnych. Do udziału w wystawie zgłosiło się kilkuset producentów z całego kraju, spośród których wybrano 34 wystawców z różnych regionów Polski. Ich odpowiedni dobór zapewnił na stoiskach szeroką gamę oraz różnorodność produktów.

    Stoiska Polskich Smaków z produktami usadowiły się w arkadach i na terenie przed Centralną Biblioteką Rolniczą, w sąsiedztwie Placu Zamkowego. Z uwagi na to miejsce znalazły się one w centrum ogólnokrajowych wydarzeń związanych z odbywającymi się w Polsce Światowymi Dniami Młodzieży. Stoiska odwiedziły, poza warszawianami, tysiące gości ŚDM z kilkudziesięciu krajów, korzystając z możliwości zapoznania się z polską tradycyjną żywnością wielu regionów. Pochodząc z tak różnych kręgów kulturowych, młodzi ludzie reprezentowali też odmienne tradycje żywieniowe. Organizatorzy Polskich Smaków stworzyli im szansę zapoznania się z polskim dziedzictwem kulinarnym i zainspirowali ich do tego, by w przyszłości polskiej żywności poszukiwali.

    Prezentacji Polskich Smaków towarzyszyły pokazy kulinarne, degustacje produktów oraz inne atrakcje. W sobotę i niedzielę tłumy oblegały stoisko Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, na którym serwowano steki i hamburgery z najlepszego gatunku polskiej wołowiny. Firma Roleski przekazała sosy i keczupy jako dodatek do wołowiny. Bułki do hamburgerów, specjalnie na tę okazję, upiekła firma Putka. Spółdzielnia Piekarsko-Ciastkarska z Warszawy przygotowała natomiast chleb razowy według tradycyjnej receptury, który można było zjeść ze smalcem firmy AGI Sebastian Koncewicz z Krzekotowic.

    Na deser serwowano batoniki w różnej gamie smaków z owoców liofilizowanych od firmy Celiko oraz słodkie bułeczki ze Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej. Gospodarstwo Ogrodnicze Waldemara Kozłowskiego z Warszawy przygotowało, w ofercie specjalnej dla koneserów, jadalne kielichy kwiatów wypełnione kremem z migdałów. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie zadbała o to, aby nie zabrakło wyśmienitych produktów nabiałowych, a więc różnego rodzaju serków, kefirów i jogurtów, a nawet chłodników. Unia Owocowa – Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw zaoferowała soki i jabłka. Gospodarstwo Pasieczne Bartnik Sokólski z Sokółki na Podlasiu przywiozło do stolicy wyśmienite miody pochodzące z terenu Zielonych Płuc Polski.

    Na kiermaszu można było także spróbować i kupić wyroby takich firm jak: Piórkowscy Ubojnia Drobiu z Dmosina, Wir Sp. j. Zakład Przetwórstwa Mięsnego z Jędrzejowa, Gospodarstwo Rodzinne Gremza z Korycina oraz Smaki i Aromaty z Kobyłki.

    W godzinach przedpołudniowych każdego dnia kiermaszu Polskie Smaki serwowane było „Polskie śniadanie”, które symbolizowało tradycyjną polską gościnność i kulturowe otwarcie na przybywających gości. Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży mieli sposobność poczęstowania się polskimi produktami przygotowanymi specjalnie na tę okazję. Zakład Masarski „Bekon” z Szydłowca serwował zestawy śniadaniowe składające się m.in. z pysznego twarożku ze szczypiorkiem, pasty makrelowej i dorodnych polskich warzyw.

    Polskie Smaki nie odbyłyby się bez wydarzeń im towarzyszących. Przed budynkiem Centralnej Biblioteki Rolniczej prezentowana była wystawa planszowa „Stroje dawnej Rzeczypospolitej”. Rysunki z połowy XIX wieku zachwycały zwiedzających kolorami i dbałością o szczegóły.

    Przez trzy dni zespół „Skowronki” z Brańska na Podlasiu, na pobliskim Skwerze Hoovera, prezentował polskie tańce narodowe i ludowe. Można było nauczyć się tańczyć poloneza, polkę podlaską i mazura. Młodzież chętnie brała udział w warsztatach, więc mimo panującego upału skwer  z ledwością mieścił wszystkich chętnych. Zwieńczeniem warsztatów był wspólny taniec, w międzynarodowym gronie, do melodii hymnu Światowych Dni Młodzieży Błogosławieni miłosierni.

     

    * * *

     

    Zaangażowanie organizatora Polskich Smaków – Praskiej Giełdy Spożywczej – wykraczało podczas Światowych Dni Młodzieży poza przygotowanie specjalnego kiermaszu. PGS była bowiem także sponsorem Światowych Dni Młodzieży na terenie diecezji warszawsko-praskiej. Praska Giełda dostarczyła tysiąc kilogramów produktów spożywczych dla uczestników Festiwalu Narodów, który w ramach ŚDM odbywał się na terenie seminarium duchownego na warszawskim Tarchominie.

  • IX Wystawa Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych „Polskie Smaki”

    22-09-13

    Polskie produkty tradycyjne nagrodzone! Na Praskiej Giełdzie Spożywczej odbyła się IX Wystawa Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych „Polskie Smaki”. Przyznano statuetki Polski Smak 2013 dla wyrobów regionalnych. O tytuł walczyło kilkunastu producentów z całego kraju. Jury wybrało pięciu zwycięzców – ich żywność wyróżnia się wyjątkowym smakiem, starannie dobranymi składnikami i tradycyjną recepturą.

    Producenci zgłosili do konkursu 44 produkty. Oceniało je jury, któremu przewodniczył znany mistrz kuchni – Robert Sowa. Kapituła doceniła wyjątkowy charakter pięciu produktów tradycyjnych, które powstają w oparciu o tradycyjne metody produkcji ze składników z upraw ekologicznych. Nagrodzone wyroby to:

    • Kiełbasa Lisiecka (Zakład Masarski s.c. Stanisław Mądry, Danuta Jeruzalska, Andrzej Mądry)
    • Twaróg Półtłusty (OSM Głuchów)
    • Tłoczony Sok Jabłko – Malina (Tłocznia Soków Owocowych „Vero- Dariusz Kuna”)
    • Szynka z Domowego Wyrobu (PPHU Zakład Przetwórstwa Mięsnego Paszak Grzegorz)
    • Ciasto Drożdżowe Maślane (Consonni Bartelak)

    Jury konkursu Polskie Smaki przyznało też wyróżnienia:

    • Kiełbasa Palcówka (Masarnia Wędlin Tradycyjnych „Jasińscy”)
    • Kwas Chlebowy ( Ryszard Oleszczak P.P.U.H. „Eko Natura”)
    • Ser Salami z Ziołami (OSM Opole Lubelskie)

    Laureaci konkursu poza statuetkami otrzymali także nominację do Godła Teraz PolskaPraska Giełda Spożywczaorganizuje wystawę Polskie Smaki od 2005 roku. Na każda edycję przyjeżdża coraz więcej wystawców i odwiedzających. Organizatorzy imprezy przekonują, że takie wyroby to przyszłość polskiej produkcji i handlu. Wystawa Polskie Smaki ma pomóc w ich promocji. Ideę wspierają także władze lokalne i ogólnopolskie. Patronem honorowym wydarzenia byli Minister Rolnictwa i Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Burmistrz Miasta Ząbki.

  •  

    VIII Wystawa Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych

    21-09-2012

    Tradycyjne wędliny, chleby, ciasta, miody, wyroby mleczarskie, przetwory i napoje można było obejrzeć podczas VIII Wystawy Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych Polskie Smaki – zorganizowanej na Praskiej Giełdzie Spożywczej w Ząbkach.

    Kilkaset produktów stanowiących polskie dziedzictwo kulinarne, wytwarzanych w oparciu o tradycyjne metody i ze składników pochodzących z upraw ekologicznych zaprezentowało blisko sześćdziesięciu producentów z całego kraju. Większość produktów można było degustować.

    Wystawę odwiedziło kilka tysięcy osób, a wśród nich pokaźne grono właścicieli hurtowni produktów spożywczych, sklepów i restauracji. Mieli oni doskonałą okazję do nawiązania kontaktów handlowych i wzbogacenia własnej oferty o nowe produkty.

    Gościem specjalnym VIII edycji Polskich Smaków było Starostwo Powiatowe w Wołominie. W powiecie wołomińskim, na terenie którego znajduje się Praska Giełda Spożywcza, żywność w oparciu o składniki naturalne wytwarza miemało firm. Podczas Polskich Smaków zaprezentowali się: piekarnia Mirosława Laski z Jadowa, masarnia Jasińskich z Klembowa oraz pasieka Jerzego Rosińskiego z Tłuszcza.

    Pięćdziesiąt spośród prezentowanych produktów tradycyjnych i ekologicznych zostało zgłoszonych przez 28 producentów do rywalizacji w konkursie na najlepszy produkt „Polski Smak 2012”. Oceniało je jury pod przewodnictwem znanej restauratorki Magdy Gessler, z udziałem: prof. Mirosława Słowińskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Zygmunta Zandera z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Dariusza Goszczyńskiego – z w Ministerstwa Ronictwa i Rozwoju Wsi oraz Krzysztofa Przybyła – prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

    Jury wybrało pięć produktów: kiełbasę suchą drobiową pieczoną – wyrabianą przez Zakład Mięsny Smak-Górno z Górna; oblaty śląskie, czyli okrągłe wafle o różnych smakach – wytwarzane przez spółkę Visa Bell z Pszczyny; twaróg tłusty w pergaminie – produkowany przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Garwolinie; masło ze Strzałkowa – wytwarzane przez Spółdzielnię Mleczarską Udziałowców w Strzałkowie i mazurski miód akacjowy – produkowany przez  pasiekę Pucer w Barcianach. Wymienione produkty otrzymały statuetki „Polski Smak 2012” i nominację do godła promocyjnego „Teraz Polska”.

    Ponadto jury zwróciło szczególną uwagę na dwa produkty. Wyróżnienie otrzymały pierogi złociste ze śliwką suską w śliwowicy łąckiej i miodzie – wyrabiane przez FPHU Jantop Jan Topór-Orawiec z Kościeliska, a nagrodę specjalną – „Kolację z Magdą Gessler” – zdobył właściciel Zakładu Mięsnego „Jasiołka” z Dukli za zagrychę rzeszowską.

    Magda Gessler przygotowała dla publiczności specjalny pokaz kulinarny. Pod okiem tej popularnej dyktatorki smaku kucharz restauracji „Na Skrajnej” przygotował kapuśniak, którego następnie każdy mógł spróbować. Gawęda kulinarna Magdy Gessler i towarzyszącej jej na scenie prezenterki telewizyjnej Katarzyny Dowbor przyciągnęła uwagę pokaźnej rzeszy zwiedzających Polskie Smaki.

    Obok wystawców produktów tradycyjnych i ekologicznych swoje stoiska zaprezentowali: Agencja Rynku Rolnego, Fundacja Polskiego  Godła Promocyjnego „Teraz Polska” oraz restauracja „Na Skrajnej”.Polskim Smakom towarzyszyła też prezentacja usług banku BNP Paribas oraz najnowszej oferty samochodów marki Ford, Opel i Chevrolet.

    W ramach wystawy Polskie Smaki odbyła się również I Warszawska Giełda Produktu Tradycyjnego – Nabiał, podczas której kilkanaście zakładów mleczarskich zaprezentowało swoje nowości rynkowe. Obok producentów wzięli w niej udział przedstawiciele hurtowni oraz handlu detalicznego – w tym sieci sklepów. Giełda przerodziła się w forum spotkań biznesowych pomiędzy handlowcami a wytwórcami tradycyjnych produktów mleczarskich.

    VIII Wystawa Produktu Tradycyjnego i Ekologicznego Polskie Smaki odbyła się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

    Gośćmi Polskich Smaków byli między innymi: przedstawiciel Ministra Rolnictwa Dariusz Goszczyński – zastępca dyrektora departamentu rynków rolnych, przedstawiciel Marszałka województwa mazowieckiego Radosław Rybicki – dyrektor departamentu rolnictwa i modernicacji terenów wiejskich, starosta powiatu wołomińskiego Piotr Uściński oraz burmistrz miasta Ząbki Robert Perkowski.

    Z kolei przystąpiono do nagrodzenia firm, które przyczyniły się do rozwoju i promocji handlu hurtowego – w tym rynku hurtowego PGS – oraz handlu i produkcji artykułów tradycyjnych i ekologicznych.

    Do uczestników wystawy Polskie Smaki zwrócił się przewodniczący rady nadzorczej Agro-Techniki S.A. Zenon Danilowski, który podkreślił znaczenie obecności produktów tradycyjnych na polskim rynku produktów żywnościowych oraz zwrócił uwagę na działania Praskiej Giełdy Spżywczej, która pragnie być na rynku mecenasem tych produktów, pośrednicząc między ich producentami a konsumentami.

    Po raz piąty wręczono statuetkę „Solidny Partner Praskiej Giełdy Spożywczej”. Statuetka przyznawana jest firmom i instytucjom, które budują pozytywny wizerunek hurtowych rynków spożywczych, promują konsumpcję produktów tradycyjnych i ekologicznych bądź prowadzą nimi obrót.

    Wyróżnienie przyznano w trzech kategoriach: klient, dostawca i media.

    W kategorii „klient” statuetkę przyznano: sklepowi ogólnospożywczemu w Halinowie Anny i Sławomira Dranickich, Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu nr 2 w Warszawie i firmie O.K. Michała Rechnio – prowadzącej sklep spożywczo-przemysłowy w Józefowie. W kategorii „dostawca” statuetkę przyznano: Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin – z siedzibą w Woli Rębkowskiej, zakładowi drobiarskiemu Cedrob S.A. – z siedzibą w Ciechanowie oraz gospodarstwu warzywnemu Piotra Kowalskiego z Konotopy. W kategorii „media” statuetkę otrzymała rozgłośnia diecezji warszawsko-praskiej Radio Warszawa.

    Po raz czwarty wręczono laury „Hurtownia Przyjazna Klientowi”, które są owocem plebiscytu wśród klientów ponad stu hurtowni działających na Praskiej Giełdy Spożywczej. Laur jest formą uznania dla hurtowni, które wyróżniają się profesjonalną obsługą klientów, oferując ponadto różnego rodzaju upusty, rabaty oraz pomoc informacyjną.

    W kategorii do 200 m2 powierzchni handlowej laury zdobyli: hurtownia owoców i warzyw Andrzeja Burdelasa, hurtownia słodyczy Zemar oraz działająca w branży słodyczy i tytoniu hurtownia Pakahand. W kategorii od 201 do 500 m2 powierzchni handlowej laur zdobyła hurtownia drobiowa Reg-Drób Reginy Strąk. W kategorii powyżej 500 m2 powierzchni handlowej laury zdobyli: Centrum Mięsne Makton, hurtownia ogólnospożywcza Amido oraz firma handlowa Marpol.

    Licznie zgromadzonym klientom i kontrahentom zaprezentowano publikację o Praskiej Giełdzie pt. „Hulał tu wiatr” – przygotowaną w związku dwudziestoleciem działalności Praskiej Giełdy Spożywczej.

    Z kolei odbyła się aukcja prac plastycznych, wykonanych przez dzieci niedowidzące z Zakładu dla Niewidomych w Laskach k. Warszawy, z której dochód został przeznaczony na potrzeby dzieci z tego zakładu. Dziesięć prac zlicytowano na kwotę ponad dwóch tysięcy złotych.

    Odbył się także widowiskowy pokaz iluzjonistyczny z gatunku „magia i czary” w stylu Davida Copperfielda, pn. Arex Show, w wykonaniu Arkadiusza Cywińskiego. Atrakcje muzyczne podczas trwania wystawy zapewnił zespół wokalny „Lolek Orkiestra”, prezentując biesiady muzyczne: sarmacką, góralską, rosyjską, włoską, latynoamerykańską i angielską. Podczas imprezy grali również uczniowie klasy orkiestry dętej ze Szkoły Podstawowej w Łajskich. Występy wokalne i taneczne dali także uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 w Ząbkach.

  •  

    VII Dni Produktów Tradycyjnych i Regionalnych „Polskie Smaki”

    02-06-2011

    W dniach 18-19 maja na Praskiej Giełdzie Spożywczej, już po raz siódmy, odbyły się Dni Produktów Tradycyjnych Polskie Smaki. W tym roku do Ząbek zawitało sześćdziesięciu czterech wystawców z województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego, śląskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Piękna pogoda, prezentowane smaczne produkty oraz ciekawy repertuar estradowy, stwarzały znakomite warunki pikniku dla odwiedzających, których witało wspaniale i apetycznie prezentujące się stoisko gościa specjalnego, firmy Wolarek. Zapach unoszący się z rozstawionych wędzarek zachęcał do wejścia na teren targów i spaceru pomiędzy stoiskami. Każdy smakosz rodzimej kuchni mógł tu znaleźć ucztę dla podniebienia próbując tradycyjnych polskich kiełbas, kaszanek, serów, soków, czy miodów.

    O randze tego wydarzenia świadczyła obecność Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, który przy okazji tego święta rodzimych produktów, wyróżnił najlepszych mazowieckich producentów przyznając im nagrody w konkursie o Laur Marszałka. Nie zabrakło także przedstawicieli mediów ogólnopolskich, lokalnych i branżowych.

    Trud włożony w przygotowanie stoisk, które w tym roku, prezentowały się wyjątkowo okazale również został doceniony i nagrodzony. Jury, pod przewodnictwem dr Grzegorza Russaka oceniało zgromadzonych wystawców, a Pan Marek Sawicki wręczył nagrody trzem najbardziej atrakcyjnym stoiskom: Zakładu Mięsnego Lenarcik z Gotard, Piekarni z Kłobucka oraz panu Henrykowi Kuleszy z Lelis. Ponadto Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wręczył odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa“, otrzymali je producenci: Danuta Radzikowska, Dariusz Marcinowski, Julian Bielawski, Bogusław Piotrowski, Marek Klonecki, Stanisław Panek, Jadwiga Plesińska oraz dziennikarz Andrzej Kamiński.

    Na wzmiankę zasługuje także cieszący się dużym zainteresowaniem, przygotowany na tę okazję program sceniczny, wśród którego najbardziej przychylne recenzje publiczności zebrał zespół „Lolek Orkiestra“ z Zamościa. Dużo radości zebranej publiczności, sprawiły występy młodzieży z miejscowych gimnazjów oraz wokalistek Ząbkowskiego Studia Piosenki – Ewy Jarząbek oraz sióstr Oli i Magdy Sikory.

    Największe oblężenie tradycyjnie przeżywały stoiska z wędlinami, co ciekawe równie duża ilość ludzi gromadziła się pod stoiskami z wyrobami alkoholowymi domowej produkcji. Degustacje niemal wszystkich produktów dostępnych na stoiskach spowodowały że niejeden z gości wychodził z imprezy najedzony i pełen nowych doznań kulinarnych. Wiele osób zapewne nabrało przekonania do rodzimych produktów wykonanych w sposób tradycyjny i doceniło trud włożony w ich przygotowanie.

    Gołym okiem widać było, że impreza z roku na rok, zyskuje na znaczeniu i zwiększa się jej prestiż. Z pewnością zatem możemy liczyć i mieć nadzieję, że następna edycja Polskich Smaków, przebije pod każdym względem swoje poprzedniczki i na dobre zagości w świadomości zarówno zwykłych warszawiaków jak i ludzi związanych z branżą spożywczą.

  • VI Dni Produktów Tradycyjnych i Regionalnych „Polskie Smaki”

    20-06-2010

    12 i 13 maja producenci tradycyjnej żywności z Małopolski, Podlasia i Mazowsza wzięli udział w VI Dniach Produktów Tradycyjnych „Polskie Smaki”. Impreza odbyła się na terenie ząbkowskiej Praskiej Giełdy Spożywczej.

    Polskie potrawy i tradycyjne produkty zdobywają smaki konsumentów na całym świecie. Wielu ludzi uważa, że nie ma nic lepszego niż swojskie kiełbasy, polski chleb, sery, miody, pierogi czy owoce z rodzimych sadów. Ich jakość, smak, trwałość oraz korzystny wpływ na zdrowie to bezkonkurencyjne atuty polskiej, tradycyjnej żywności. Nie każdy ma jednak dostęp do takich produktów, nie każdy ma czas by je przyrządzić, bądź nie zna tajemnych receptur.

    Praska Giełda Spożywcza już po raz szósty, w ramach Dni Produktów Tradycyjnych, postanowiła promować polską żywność, której wyrób jest oparty na starych przepisach, sięgających niekiedy wielowiekowej tradycji polskiej kuchni. Wspólnie z Praską Giełdą Spożywczą Dni Produktu Tradycyjnego zorganizowali: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Urząd Miasta Ząbki – przy współpracy urzędów marszałkowskich województw: małopolskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Natomiast honorowy patronat nad imprezą sprawowali: Marek Sawicki – minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego.

    W uroczystym otwarciu VI Dni Produktów Tradycyjnych wzięli udział: Waldemar Roszkiewicz – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego,  Mieczysław Baszko – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Anita Szczykutowicz – dyrektor Biura Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. „Polskie Smaki” odwiedziła także Ewa Kierzkowska – wicemarszałek Sejmu.

    Do „Polskich Smaków” zgłosiło się ponad 70 wytwórców polskiej żywności zarówno z większych firm, jak i małych wytwórni, działających przy gospodarstwach rolnych,a także z niewielkich przedsiębiorstw, często rodzinnych. Swoje wyroby przedstawili producenci z Małopolski, Podlasia i Mazowsza. Impreza przypominała dawne jarmarki, których urok jest nieporównywalny z żadnym współczesnym supermarketem. Każdy mógł przyjść, zobaczyć, posmakować, kupić, porozmawiać o sposobie przyrządzania danych produktów, choć nie można było liczyć na zdradzenie przez producentów żadnej staropolskiej receptury.

    Województwo małopolskie było reprezentowane na „Polskich Smakach” po raz pierwszy. Królowały tradycyjne sery góralskie, chleby, podpłomyki, pierogi, ale i przetwory rybne. Po raz trzeci w Dniach Produktu Tradycyjnego wzięli udział producenci z województwa podlaskiego. Zaprezentowali produkty nabiałowe, tradycyjnie wyrabiane wędliny, kiszonki, marynaty, grzyby, miody oraz posiadające unijny certyfikat tatarskie pierekaczewniki. Jak co roku, swoje wyroby oferowali producenci z województwa mazowieckiego. Podstawową grupę wśród mazowieckich wystawców stanowili producenci nagrodzeni w Konkursie o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego. Na stoiskach tryumfowały tradycyjne wędliny,  produkty pszczelarskie, pieczywo, przetwory owocowo-warzywne, ryby, piwo (i bezalkoholowy krzepiak), ciasta, makarony, jaja, obwarzanki, konfitury. Oprócz wystawców reprezentujących tradycje kulinarne regionów, produkty o charakterze tradycyjnym oferowały również podmioty działające na co dzień na Praskiej Giełdzie Spożywczej oraz firmy z całego kraju, wyróżnione znakiem „Poznaj Dobrą Żywność” – przyznanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

    Jedną z atrakcji VI „Polskich Smaków” był udział gościa specjalnego – „Bacówki” z Rajbrotu. Firma  powstała w 2002 roku.  Podstawową działalnością firmy jest produkcja i sprzedaż wyrobów mięsnych i wędliniarskich, ale dodatkowo produkuje się też przetwory owoców i warzyw. Firma koncentruje się na produkcji tradycyjnych towarów żywnościowych metodami ekologicznymi. Wizytówką zakładu są wędliny tradycyjne: kiełbasa swoja, polędwica Maryny, zadek po pańsku czy krakowska sucha. Wyroby nie zawierają wypełniaczy, fosforanów i glutaminianu sodu. Poza rynkiem krajowym, odbiorców swoich produktów znajduje w Niemczech, Francji i Grecji. W kraju „Bacówka” zbywa produkty m.in. w sieci „Delikatesy Centrum”. Ma też sklepy firmowe w Krakowie, Brzesku i Katowicach oraz działające we franczyzie sklepy w Warszawie, Krakowie i dwa w Tarnowie.

    Wydarzeniem o szczególnym charakterze było wręczenie honorowych odznak „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi osobom aktywnym w promocji produktów tradycyjnych. Otrzymali je: Jolanta Furgał – dziennikarka telewizyjna, Agnieszka  Gremza – producentka sera korycińskiego, Jolanta Piekara – producentka przetworów rybnych, Robert Pietrusiewicz – producent wędlin i wyrobów garmażeryjnych, Grzegorz Russak – promotor produktów tradycyjnych, Władysław Wolarek – producent wędlin oraz Józef Zajkowski – pszczelarz.

    Nagrodzone zostały też najbardziej pomysłowe ekspozycje. W konkursie na najciekawszą prezentację produktów tradycyjnych nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  otrzymali: Agroturystyka „Tatarska Jurta” – za produkt tradycyjny „Pieremiacz”, Przetwórstwo Rybne „Krak-Marfish” – za zakąskę poskwitowską oraz Tarczyński S.A. –  za kabanosy, szynkę i prezentację wyrobów. Dodatkowo sześciu firmom przyznano wyróżnienia Prezesa Agencji Rynku Rolnego za wyjątkowość produktów prezentowanych w ramach konkursu. Otrzymali je: Pasieka „Kurpik” Teresa i Czesław Niedźwiedzcy – miody, Galicyjskie Gospodartswo Agroturystyczne „U Kazika”, Piekarnia B.A. Madej Sp. J. , „Jantop” Topór-Orawiec Jan – pierogi, Mokate – kawa i herbaty oraz Spółdzielnia Mleczarska „Sudovia”.

    Drugiego dnia imprezy wystawcy wzięli udział w spotkaniach informacyjnych dotyczących pozyskania środków finansowych z funduszy publicznych, a także dotyczących programu „Poznaj Dobrą Żywność”. O środkach finansowych przeznaczonych na promocję wyrobów tradycyjnych mówiła Anna Szumańska z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uczestnicy szkolenia mogli się dowiedzieć: jakie koszty poniesione przez nich mogą zostać zrefundowane, ile wynosi refundacja, jak wypełnić wnioski i gdzie je złożyć, jakie dokumenty do nich dołączyć oraz kiedy następuje wypłata refundacji. Z zasadami przyznawania znaku „Poznaj Dobrą Żywność” zapoznała producentów Magdalena Kołak z biura Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem programu przyznawania tego znaku jest promocja produktów wysokiej i stałej jakości, sprawdzonego pochodzenia surowców oraz stosowanych technologii. Uczestnicy uzyskali także wiele praktycznych informacji dotyczących procedury uzyskania znaku „Poznaj Dobrą Żywność”.

    Duże zainteresowanie zwiedzających „Polskie Smaki” powinno dać wiele do myślenia hurtownikom i detalistom. Czas na to, aby tradycyjne i regionalne produkty były szerzej dostępne w mniejszych i większych sklepach, bo na brak popytu narzekać raczej nie będą.

  •  

    V Dni Produktów Tradycyjnych i Regionalnych „Polskie Smaki”

    18-06-2009

    Po raz piąty w podwarszawskich Ząbkach spotkali się producenci tradycyjnej polskiej żywności z przedstawicielami wielkich operatorów rynku spożywczego oraz konsumentami stołecznej aglomeracji. W dniach 3-4 czerwca 2009 roku odbyły się V Dni Produktów Tradycyjnych POLSKIE SMAKI zorganizowane przez Praską Giełdę Spożywczą.

    Współorganizatorami  imprezy byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Urząd Miasta Ząbki oraz Stowarzyszenie Smaki Polskiej Tradycji. Udział w przygotowaniach miały także urzędy marszałkowskie województwa lubelskiego i łódzkiego. Przedsięwzięcie, przygotowane z dużym rozmachem i starannością, objęli honorowym patronatem: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

    W uroczystym otwarciu V Dni Produktów Regionalnych i Tradycyjnych POLSKIE SMAKI wzięli udział: podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marian Zalewski, poseł na sejm Janusz Piechociński, wicemarszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Radosław Rybicki, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego Wiesław Różański, burmistrz Ząbek Robert Perkowski, burmistrz Rembertowa Mieczysław Golónka, wójt gminy Załuski Romuald Woźniak. Na ręce prezesa Praskiej Giełdy Spożywczej Zenona Daniłowskiego wiceminister Marian Zalewski przekazał dyplom uznania od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego. Zapewnił ponadto, że polski produkt tradycyjny to świetna marka w Polsce i na całym świecie. „Musimy zrobić wszystko, by nasz produkt tradycyjny był na wszystkich polskich stołach, ale także w domach na obszarze całej Unii Europejskiej. Jako resort zastanawiamy się, jak zdobyć świat, bo przecież świat to globalna wioska, od Stanów Zjednoczonych po Japonię”. Zapewnił też o wysiłkach zmierzających do zmian w ustawodawstwie, mających na celu ochronę i promocję polskiej żywności.

    Odwołująca się do wielowiekowej historii polskich  jarmarków impreza miała charakter otwarty: wytwórcy z województwa lubelskiego, łódzkiego i mazowieckiego na kilkudziesięciu stoiskach prezentowali tradycyjne polskie wyroby kulinarne, takie jak szynki, kiełbasy, miody, chleby, ciasta, konfitury, soki, piwo, napoje, których można było popróbować, posmakować i kupić. Producenci przedstawili takie specjały, które powstały przy zachowaniu tradycyjnych receptur i metod wytwarzania. Wyjątkowym gościem wśród wystawców było „Benedicite” – jednostka gospodarcza Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, promująca szeroką gamę artykułów objętych wspólną nazwą „Produkty Benedyktyńskie”.

    Imprezie kulinarnej towarzyszyły emocje niemal sportowe. Najbardziej pomysłowe ekspozycje zostały nagrodzone w konkursie  na najciekawszą prezentację produktów tradycyjnych. Niełatwej roli sędziów podjęło się jury pod przewodnictwem zastępczyni dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie Małgorzaty Orlewicz w składzie: Iwona Ciechan, redaktor naczelna „Nowej Wsi Europejskiej”, Ewa Sumisławska, szefowa Telewizyjnego Kuriera Mazowieckiego, Andrzej Groszek, dyrektor informacyjny Agencji Rynku Rolnego, Tadeusz Przymus, wiceprezes

    Stowarzyszenia Smaki Polskiej Tradycji i Ryszard Miazek, dyrektor Centralnej Biblioteki Rolniczej. Jak przyznawali członkowie jury, rozstrzygnięcie konkursu ze względu na wysoki poziom ekspozycji było zadaniem wyjątkowo trudnym. Ostatecznie z rąk wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Mariana Zalewskiego I nagrodę odebrała Anna Langowska, firma „Smaki i Aromaty” z Kobyłki – za konfitury, II – właściciele „Wytwórni Octu i Musztardy” z Parczewa – za musztardy i III – Zakład Piekarniczy H. Olszyński z Koluszek – za chleb wieloziarnisty. Wyróżnienia Prezesa Praskiej Giełdy Spożywczej Zenona Daniłowskiego przyznano firmom: „Bekon” M. Podgórskiego – za wędliny, „Eko-Natura” Ryszarda Oleszczaka z Łaska – za sok z buraków i kwas chlebowy oraz firmie „Piernikowe chatki” Anny Grabowicz z Janowa – za wyroby z piernika.

    Wydarzeniem o szczególnym charakterze było wręczenie honorowych odznak „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi osobom aktywnym w promocji produktów tradycyjnych. Otrzymali je: Jan Bieńkowski, Kazimierz Cieśla, Iwona Ciechan, Stanisław Król, Adam Piotrkowski, Mieczysław Podgórski, Tadeusz Przymus i Andrzej Stoch. Odznaki wręczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marian Zalewski.

    Ukłonem w stronę nowoczesności podczas święta smaków tradycyjnych były przeprowadzone po raz pierwszy zawody o Puchar Mazowsza w Grillowaniu pod patronatem Marszałka Mazowsza, zorganizowane przez Praską Giełdę Spożywczą wspólnie z Unią Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego oraz firmą „Stalgast”. Do zawodów stanęło 13 ekip, które miały przyrządzić potrawy z jednakowych produktów dostarczonych przez organizatorów. Na całością przygotowań czuwali profesjonalni kucharze: Adam Michalski – przewodniczący, Jacek Szczepański i Stanisław Pacholski – w charakterze sędziów technicznych oraz degustatorzy zasiadający w jury, któremu przewodził znany dziennikarz i prezenter telewizyjny Carlos González-Tejera. Obok niego oceny smaku, doboru składników, wyglądu i aranżacji potraw dokonali: Grzegorz Bieniek, Dariusz Bliźniak, Marek Gaszyński, Janusz Gmitruk, Piotr Jagiełło, Piotr Paweł Malewski, Edyta Nowak, Korneliusz Pacuda, Hanna Szymanderska, Agnieszka Świetliczna i Piotr Wawrzyński.

    Potrawy przyrządzone przez startujących można śmiało zaliczyć do arcydzieł sztuki kulinarnej. Ich aromaty i smaki potęgował sposób podania przywołujący na myśl obrazy najlepszych mistrzów pędzla. Reprezentacja gminy Załuski pod przewodnictwem Agnieszki Marzęckiej przygotowała danie pod nazwą „Złotopolska rozpusta”. Skromnie nazwana „Polędwica wieprzowa” to dzieło Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej z kapitanem Łukaszem Gałązką. Ekipa „Marpolu” z Jackiem Chojnackim na czele przyrządziła „Zestaw mięs grillowanych”, zespół „Stoczka” z  kapitanem Michałem Szczęsnym – „Filet z kurczaka ze szparagami owijany szynką parmeńską z sosem borowikowym, grillowaną cukinią i młodymi ziemniakami”, Bronisze Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.  & BACCARA z Andrzejem Oleszczukiem popisał się „Specjałem leśnym”, a drużyna miasta Ząbki z Michałem Jakimowiczem w roli kapitana zaserwowała „Grillowaną roladę z polędwiczki wieprzowej przekładaną farszem szpinakowym i bekonem z ziemniakami faszerowanymi, prawdziwkami i salsą pomidorową”.

    Reprezentacja Przetwórstwa Mięsnego „WiR” z Joanną Gembosz zaprezentowała „Zieloną pierś i bokad z goździkiem”, Centrum Mięsne Makton z Jackiem Nawrockim – „Polędwiczki z dzika marynowane w śliwowicy podane na ragout z borowików i gruszki w sosie tarninowo-pigwowym”. Danie konkursowe ekipy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego z kapitanem Małgorzatą Krasińską to „Karkówka w ziołach z warzywami grillowanymi i oscypkiem wędzonym”, a reprezentacji Praskiej Giełdy Spożywczej ze Zbigniewem Łosiem na czele – „Fantazje schabowe”. „Kwiat lotosu” to oryginalne dzieło załogi Jarosława Maliszewskiego z firmy „Reg-Drób” Reginy Strąk, a „Polędwica z tuńczyka z grilla” Hurtowni Ryb i Przetworów Rybnych „Larus” z kapitanem Zbigniewem Łęgowskim. Najmłodsza drużyna, z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Warszawie pod przewodnictwem Mateusza Wichrowskiego, przyrządziła „Medaliony z polędwicy wołowej”.

    Zwycięzcą zawodów została ekipa firmy „Stoczek” Sp. z o.o., która zdobyła Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego w składzie: Michał Szczęsny, Joanna Kaczorek i Andrzej Doński. Od prezesa PGS otrzymali główną nagrodę – zestaw „Gas Barbeque”. Dwie drugie nagrody – grille gazowe oraz Puchar Burmistrza miasta Ząbki i Puchar Praskiej Giełdy Spożywczej przypadły Zespołowi Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Warszawie oraz reprezentacji miasta Ząbki. III miejsce ex aequo zajęły: Polska Akademia Sztuki Kulinarnej, Hurtownia Ryb i Przetworów Rybnych  „Larus” oraz Bronisze Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy & BACCARA, do których trafiły kolejne puchary i cenne komplety sztućców. Wraz z prezesem Praskiej Giełdy Zenonem Daniłowskim nagrody wręczał wiceminister Skarbu Państwa Jan Bury.

    Prezentacji polskiej żywności w jej najlepszych wydaniach towarzyszyły występy „Kapeli znad Baryczy”, która do swego repertuaru włączyła specjalnie napisany utwór o gospodarzu imprezy – Praskiej Giełdzie Spożywczej. „Na Praskiej Giełdzie ruch jest od rana, mięso, wędliny, mleko, śmietana” – rozlegały się z estrady wesołe przyśpiewki.

    Od czterech lat w ramach Dni Produktów Tradycyjnych Praska Giełda promuje polską żywność, której wyrób jest oparty na starych recepturach, sięgających niekiedy wielowiekowej tradycji polskiej kuchni. Wytwarzane w gospodarstwach rolnych i niewielkich przedsiębiorstwach, często rodzinnych, są niezauważane przez duży handel. A przecież jakość, trwałość i smak potraw regionalnych i tradycyjnych to – obok korzystnego wpływu na zdrowie – ich mocne atuty. Jak mówił podczas konferencji prasowej Zenon Daniłowski, producent żywności tradycyjnej powinien znaleźć się ze swymi wyrobami na rynku szerszym i bogatszym, czyli rynku wielkomiejskim. Ze względu na wysokie wymagania co do jakości i sposobu wytwarzania produkty tradycyjne są nieco droższe od wytwarzanych na masową skalę. Dlatego powinni znaleźć do nich dostęp konsumenci mający większe oczekiwania, choćby za wyższą cenę. „W kilku hurtowniach są już kąciki produktów tradycyjnych” – podkreślił prezes Daniłowski, zapewniając o dalszych staraniach w kierunku promocji tego typu towarów.

    Wyjątkowym przykładem wyrobów tradycyjnych, które przebojem wchodzą na rynki masowe, są „Produkty Benedyktyńskie”. O ich dystrybucji oraz organizacji produkcji opowiedział ojciec Zygmunt Galoch – dyrektor „Benedicite”, jednostki gospodarczej Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Produkty benedyktyńskie to wysokiej klasy artykuły spożywcze, takie jak konfitury, nektary, syropy, ciastka, cukierki, miody, w tym miody pitne, wina, nalewki, wędliny, sery, makarony, chleby, przyprawy i herbatki ziołowe. Po takie rarytasy jak cukierki świętej Hildegardy, chleb pielgrzymi, konfiturę „Brzytewka” czy naleweczkę „Pijane bakalie” smakosze zgłaszali się do stoiska benedyktynów otwierającego ząbkowską prezentację. Jak przyznał o. Galoch, zainteresowanie konsumentów marką przeszło najśmielsze oczekiwania twórców. Zyski służą utrzymaniu obiektów opactwa w Tyńcu, a także działalności wychowawczej, pedagogicznej, kulturalnej.  Zakonnik wyjaśnił, że dość wysoka cena produktów to skutek zachowania tradycyjnych metod wyrobu – ręcznego wałkowania ciast, długotrwałego suszenia i wielu jeszcze innych tajników benedyktyńskiej kuchni.

    Benedyktyńskiej wprawy i cierpliwości wymagało z pewnością przygotowanie wielu tradycyjnych potraw serwowanych podczas czerwcowego święta smaków w Ząbkach. Mimo złych warunków atmosferycznych, silnych porywistych wiatrów i przelotnych opadów deszczu licznie przybyli  mieszkańcy Warszawy i Ząbek z satysfakcją poznawali tradycyjne, a nieraz już zapomniane smaki kuchni polskiej – kwasu chlebowego i soku z buraków, wybornego żurku, kiełbasy wędzonej na miejscu, czy wybornych wypieków. A kropla miodu wrzosowego na długo pozostawiła wspomnienie niepowtarzalnego smaku.

    Nie zabrakło też fachowego doradztwa. Stanowiska informacyjne przygotowało: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prezentujące ciekawe publikacje na temat polskich produktów tradycyjnych oraz znaku „Poznaj Dobrą Żywność”, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Agencja Rynku Rolnego oraz Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa. Drugiego dnia Polskich Smaków z możliwościami pozyskania funduszy na promocję produktów tradycyjnych zapoznał producentów Piotr Kondraciuk, Dyrektor Biura Promocji Żywności Agencji Rynku Rolnego. Jarosław Kujawa z Biura Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował wystawców, jak otrzymać znak „Poznaj Dobrą Żywność” i jakie korzyści wynikają z jego posiadania.

    Dodatkową atrakcją V Dni Produktów Regionalnych i Tradycyjnych POLSKIE SMAKI był salon samochodowy, w którym 10 wystawców zaprezentowało najnowocześniejsze modele aut. Warszawski salon „Mercedes – Marek Owczarek” pokazał Sprintera, Viano i Vito, „Toyota – Władysław Cygan” z Marek – modele: Hiace, Dyna, Hilux i Avenela, a „Toyota – W&J Wisniewski”z Mościsk: Hilux, Hiace i Dyna. Warszawski Oddział „Ital-Mot” firmy „Fiat-POL-MOT Auto” przedstawił fiata Dukato, stołeczny „Peugeot” z salonem przy Alei Krakowskiej: Boxera, Partnera, Bippera vp i Demo 207, „LDV – Lewpol Marcin Lewicki” ze Słupna – model Ldv Maxus. Citroen berlingo, Iveco daily i Mercedes atego to samochody wystawione przez „Petit Forster Polska – Elżbietów 44”, a Caddy maxi furgon, Ts turgon i Crafter furgon pochodziły z salonu „Volkswagen – Sobkol” w Nadarzynie. „Opel-Nivette” z ulicy Lotniczej w Warszawie wystawił: Vivaro, Movano i Corsę, a „Mercedes Benz” z ulicy Gottlieba Daimlera w Warszawie: Sprintera, Vito i model osobowy.

    O randze wydarzenia, jakim była już piąta edycja Dni Produktów Tradycyjnych i Regionalnych, świadczą jego patroni medialni: TVP1, Telewizja Trwam, Radio Jedynka, Radio dla Ciebie, Radio Warszawa, dzienniki: „Życie Warszawy”, „Rzeczpospolita” i „Nasz Dziennik”.

    Ewa Banaszkiewicz

  •  

    IV Dni Produktów Tradycyjnych i Regionalnych Polskie Smaki

    05-07-2008

    Tradycyjne wędliny, sery, przetwory owocowo-warzywne, ciasta, chleby, soki, nalewki i piwo na miodzie były prezentowane podczas IV Dni Produktów Tradycyjnych „Polskie Smaki”, które odbyły się 11 i 12 czerwca na Praskiej Giełdzie Spożywczej w podwarszawskich Ząbkach. Swoje wyroby o tradycyjnej recepturze i tradycyjnym sposobie wytwarzania oferowało pięćdziesięciu dziewięciu producentów z Mazowsza, Podlasia oraz Warmii i Mazur.

    To mała kropla w promocję tradycyjnej żywności – podkreślił Zenon Daniłowski, prezes Praskiej Giełdy Spożywczej, mówiąc skromnie o przedsięwzięciu, które znane jest już w całej Polsce. Przypomniał, że produkty regionalne odnoszą sukcesy na całym świecie. Przykładem może być ser feta, parmezan czy szynka parmeńska. Wyraził nadzieję, że wyroby, które są prezentowane podczas „Polskich Smaków” wejdą bardziej zdecydowanie na stoły polskie, a w przyszłości może i całego świata. Wyraził również przekonanie, że hurtownicy z Praskiej Giełdy Spożywczej nawiążą kontakty dla dobra polskiej tradycyjnej żywności, dzięki czemu będzie ona obecna coraz częściej w systemie sprzedaży detalicznej.

    Poseł Jan Bury, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa stwierdził, że byłoby dobrze, gdyby w Dniach Produktów Tradycyjnych w przyszłości reprezentowane były jednocześnie wszystkie województwa. Podkreślił, że działacze samorządowi i związkowi w województwach i licznych powiatach podejmują wiele przedsięwzięć, w ramach których promują polski regionalny produkt. Europa jest obecnie otwarta na dobre polskie produkty a członkostwo w Unii Europejskiej pomogło w upowszechnieniu naszej regionalnej kuchni. –Władze państwowe robią wszystko, aby naszemu rodzimemu produktowi utorować drogę do rozwoju – podkreślił minister J. Bury.

    Artur Ławniczak, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podziękował Giełdzie w imieniu ministra Marka Sawickiego za dotychczasowy wysiłek promowania produktów tradycyjnych. Zaznaczył, że minister rolnictwa przykłada dużą wagę do tego, aby jak najwięcej produktów regionalnych i lokalnych znalazło się na rynku. Wiceminister poinformował, że w resorcie przygotowywany jest program, który pozwoli lokalnym producentom i przetwórcom promować się dużo skuteczniej. Zdaniem A. Ławniczaka, należy budować porozumienie ponadpolityczne i ponadgospodarcze mające na celu wsparcie tradycyjnych produktów spożywczych.

    Jerzy Chróścikowski, przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska podziękował prezesowi Z. Daniłowskiemu za współpracę w parlamencie w zakresie promocji polskiej tradycyjnej żywności, która znalazła wyraz m.in. w specjalnej konferencji w Senacie na temat produktu tradycyjnego. Z kolei Arkadiusz Bratkowski, wicemarszałek województwa lubelskiego zapewnił, że w przyszłym roku na „Polskich Smakach” pojawią się wytwórcy produktów tradycyjnych z Lubelszczyzny.

    Wśród gości IV edycji „Polskich Smaków” obecni byli także: członek Zarządu Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Arkadiusz Rybicki, dyrektor Biura Jakości Znaków Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego Igor Hutnikiewicz, członek Zarządu Województwa Lubelskiego Arkadiusz Bratkowski, główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Monika Rzepecka oraz burmistrz Ząbek Robert Perkowski.

    Obok producentów żywności wyłącznie tradycyjnej, produkty spożywcze oferowało czternaście firm hurtowych z Praskiej Giełdy Spożywczej, którzy w asortymencie sprzedaży mają coraz liczniejsze produkty tradycyjne i ekologiczne z różnych regionów kraju.

    W ramach prezentacji towarzyszących, swoje produkty oferowali dealerzy samochodów dostawczych znanych marek: Toyoty, Citroena, Volkswagena, Opla, Mercedesa i Renaulta. Reprezentowane były także firmy zajmujące się sprzedażą wózków widłowych, urządzeń gastronomicznych oraz oferujące usługi finansowe, jak: Bank Polskiej Spółdzielczości, PKO BP oraz ING Usługi Finansowe S.A.

    Radosną atmosferę festynu podkreślały dziarskie rytmy kapeli „Kalina” z Podlasia.

    Radio Dla Ciebie prowadziło na Praskiej Giełdzie studio otwarte. Rozmowy z uczestnikami „Polskich Smaków”, połączone z bezpośrednim wejściem na antenę rozgłośni, przeprowadzał redaktor Robert Łuchniak.

    W konkursie na najciekawszą prezentację produktów tradycyjnych IV edycji „Polskich Smaków” przyznano puchary i dyplomy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

    Pierwsze miejsce przyznano Zakładowi Produkcyjno-Handlowemu „Mark” z Giżycka, który prezentował sękacza mazurskiego, wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych resortu rolnic­twa. Pomysł na założenie firmy wywodzi się z rodzinnej tradycji piecze­nia sękacza. W 1990 r. firma uruchomiła produkcję opartą na tradycyjnej ludowej recepturze.

    Drugie miejsce uzyskała firma „Bekon” Czesława Podgórskiego z Szydłowca z wyrobami wędliniarskimi. Trzecie miejsce otrzymało gospodarstwo rolne Jerzego Sokoła ze Śliwna k. Choroszczy, oferujące wędzonki i kiszkę ziemniaczaną.

    Puchary i dyplomy laureaci otrzymali z rąk wiceministra A. Ławniczaka. Stoiska oceniła komisja konkursowa pod przewodnictwem Małgorzaty Orlewicz – zastępczyni dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

    IV edycja „Polskich Smaków” na Praskiej Giełdzie Spożywczej przyciągnęła rzesze amatorów tradycyjnej, zdrowej, polskiej żywności z różnych regionów. Można było prawie wszystkiego spróbować oraz zakupić to, co szczególnie się spodobało i co przypadło do smaku. Korzystano z niepowtarzalnej okazji, aby wypytać o składniki oraz o sposoby przygotowania poszczególnych produktów.

    Produktem tradycyjnym, charakterystycznym dla tegorocznych „Polskich Smaków” było mrowisko. Tak nazywa się potrawa, bez której nie odbędzie się żadne weselisko na północno-wschodnich krańcach naszego kraju. Mrowisko to słodkość z ciasta kruchego, z pasiecznym miodem i orzechami. Każdy, kto chciał, mógł posmakować tego ciasta z Suwalszczyzny, składającego się w licznych warstw w formie kopca, na których ziarnka maku udają pracowite owady.

    Nie zabrakło też znanych powszechnie sękaczy – z którymi wystąpili renomowani wytwórcy tego smakołyku zarówno z Podlasia, jak i Mazur. Udające sękacze ciasta z supermarketów nie mogą się równać z aksamitnym, maślanym smakiem oraz zapachem wyrobów o delikatnej kwaskowej nucie – pochodzących od W. Zaniewicza z Międzyrzeca Podlaskiego, firmy „Mark” z Giżycka czy od Lidii i Jerzego Andraków z Suchowoli.

    Wśród pozostałych licznych producentów, w IV Dniach Produktu Tradycyjnego „Pol­skie Smaki” uczestniczyli m.in.: posiadająca znak „Jakość i tradycja” OSM w Olecku, która produkuje sery dojrzewające, twaróg i cukierki krówki – wszystko bez konserwantów. Firma „Eco-Smak” z Korycina, oferowała tradycyjne wiejskie wędliny a piekarnia kurpiowska „Serafin” – kołacze razowe na liściu chrzanowym, fafernuchy oraz mięsa w cieście chlebowym. Mazowsze reprezentowała m.in. zajmująca się przetwórstwem mięsa rodzinna firma „Strawa” z Sadów k. Czosnowa w Puszczy Kampinoskiej. Ekologiczne warzywa i zioła ofe­rowało gospodarstwo ekologiczne Elżbiety i Macieja Jabłońskich z Rozalina k. Warszawy.

    ***

    Celem przedsięwzięcia organizowanego przez Praską Giełdę Spożywczą jest m.in. przyczynienie się do rozwoju małych firm z niewielkich miejscowości, które dzięki zorganizowanej prezentacji zyskują szansę na zdobycie nowych odbiorców, poszerzenie produkcji i zwiększenie zatrudnienia. Te firmy – które kontynuują rodzinne tradycje i umacniają nasze kulinarne dziedzictwo – dzięki takiej imprezie mają możliwość nawiązania kontaktów handlowych. Problem obecności wytwarzanych przez nie wyrobów w sklepach nie jest obecnie związany z produkcją, tylko ze sprzedażą wyprodukowanej zdrowej żywności. Dni Produktu Regionalnego powstały z myślą o tym, aby przyczynić się do rozwoju sieci sprzedaży tych wyrobów – tak, aby były one dostępne w większym zakresie dla zwykłych konsumentów. Jeśli zadba się o odpowiednią promocję, to te produkty będą się na pewno dobrze sprzedawały. Skorzystają na tym klienci i sklepikarze, dla których Praska Giełda Spożywcza jest miejscem zaopatrzenia.

    Nagrodzeni pucharami i dyplomami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego – w konkursie na najciekawszą prezentację produktów tradycyjnych:

    I. miejsce – „Mark” z Giżycka

    Pomysł na założenie firmy zaczerpnięto z rodzinnej tradycji pieczenia sękacza. W 1990 r. właścicielka firmy Marzanna Kiezik uruchomiła produkcję opartą na tradycyjnej ludowej recepturze. Do sukcesu na rynku firma dochodziła powoli, udoskonalając technologię i recepturę wypieku – co pozwoliło na wydłużenie okresu przydatności do spożycia. Z roku na rok modernizowano i udoskonalano zakład, dzięki czemu nawiązano współpracę z sieciami hipermarketów w Polsce. Firma uzyskała wiele nagród i wyróżnień za wysoką jakość produktu. Wykwintny smak sękacza produkowanego przez „Markt”, utożsamiany jest z regionem mazurskim i miejscem produkcji – Giżyckiem. Wytwarzany przez firmę sękacz mazurski został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. „Mark” oferuje sękacze o wadze: od 0,2 kg do 10 kg oraz wysokości: od 12 do 60 cm. Obok tradycyjnej postaci, sękacz sprzedawany jest w polewach i posypkach.

    Kontakt:

    „Mark” Zakład Produkcyjno-Handlowy, 11-500 Giżycko, ul. Słowiańska 32a, tel. +48 87 428 32 71, fax +48 87 428 40 91, e-mail: mark@mark.pl

    II. miejsce – „Bekon” z Szydłowca

    Firma z regionu radomskiego opiera się na recepturach i technologii, będących dziedzictwem rodzinnych tradycji. „Bekon” powstał w 1992 r. pierwotnie jako ubojnia. W 2005 r., z uwagi na rosnący popyt na wysokiej jakości produkty z mięsa, firma podjęła produkcję szerokiego asortymentu wędlin. Masarnia „Bekon” jest kilkakrotnym zdobywcą prestiżowego tytułu Polskiego Producenta Żywności. W 2006 r. doceniono w ten sposób jej kaszankę, w 2007 r. – smalec wiejski, a w roku bieżącym wytwarzany przez firmę salceson. Wyrób ten, pod nazwą rolada królewska, znalazł się w czwórce najlepiej ocenionych produktów regionalnych województwa mazowieckiego. Właściciel „Bekonu” Mieczysław Podgórski twierdzi, że zdobywanie laurów przez tak małą firmę jak jego, wynika z postawienia na jakość – nie na ilość. Firma produkuje wędliny z dobrego polskiego mięsa, pozyskiwanego od okolicznych rolników a produkty wytwarzane są bez dodawania sztucznych polepszaczy.

    Kontakt:

    Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe-Ubojowe i Handel „Bekon” Mieczysław Podgórski, 16-500 Szydłowiec, ul. Słoneczna 18, tel. (048) 617 16 44.

    III. miejsce – Gospodarstwo Rolne Jerzego Sokoła ze Śliwna

    Rodzinne gospodarstwo ze Śliwna w pobliżu Choroszczy jest producentem doskonałych artykułów spożywczych, wytwarzanych tradycyjnie w gospodarstwach rolnych Podlasia – a więc: swojskich wędzonek, kaszanki, smalcu, kiszonych ogórków, kiszonej kapusty i kiszki ziemniaczanej. Surowce do przetwórstwa pozyskuje z własnego gospodarstwa oraz od sąsiadów. Przetwórstwem żywności na sprzedaż Jerzy Sokół zajmuje się razem z małżonką od 2006 r. Poza okolicznymi miejscowościami, gospodarstwo zbywa swoje produkty w warszawskim Blue City oraz na Rynku Nowego Miasta, znajdując zbyt wśród klientów którzy poszukują żywności bez chemicznych konserwantów. Gospodarstwo ze Śliwna jest laureatem nagród podczas prezentacji lokalnych, w tym nagrody za urządzenie stoiska – przyznanej przez Marszałka Województwa Podlaskiego.

    Kontakt:

    Gospodarstwo Rolne „Przysmaki z Podlasia” Jerzy Sokół, Śliwno 23, 16-070 Choroszcz, tel. (085) 717 11 28, 887 713 843

  •  

    III Dni Produktów Tradycyjnych i Regionalnych Polskie Smaki

    01-07-2008

    Jak sprawić, by skarby lokalnej wytwórczości trafiły do rąk konsumentów – mieszkańców stołecznej aglomeracji, poszuku- jących żywności dobrej i zdrowej? Czy nie zainteresować nimi najpierw hurtowników i kupców? Tak też było podczas III Dni Produktów Regionalnych i Tradycyjnych „Polskie Smaki”, które 24 i 25 maja br. miały miejsce na Praskiej Giełdzie. Było to prawdziwe święto dobrej polskiej żywności – opartej na składnikach wyłącznie naturalnych oraz przygotowanej według tradycyjnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur.

    Tym razem swoje wyroby i kulinarne smakowitości oferowali wystawcy z województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Na dni prezentacji, podczas których odbywała się degustacja i kiermasz produktów, przybyło ponad pięćdziesięciu producentów. Mieli oni okazję zaprezentowania mieszkańcom Stolicy i aglomeracji warszawskiej bogactwa kulinarnego swoich regionów.

    Wytwórcy produktów tradycyjnych z Ziemi Kujawskiej, charakteryzującej się wysokiej jakości przetwórstwem rolno-spożywczym, oferowali m. in. kiełbasę białą w słoiku, leberkę, ser smażony, kajmak i polkrem. Reprezentujący tradycyjnie rolniczą Ziemię Świętokrzyską prezentowali placek spod kamienia, dzionie rakowskie, fasolę korczyńską, konfiturę z jarzębiny, syropy z wyciągów ziół oraz potrawy z kaszy jaglanej gierczyńskiej. Z oferty producentów z Mazowsza, które reprezentowane jest każdego roku, można było skosztować rejbak, ciastka ze skwarkami, mozzarellę w zalewie, pasztet dziadka Wawrzyńca czy konfitury wiśniowe z miodem. Wiele z prezentowanych podczas „Polskich Smaków” wyrobów jest wpisanych na prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa listę produktów tradycyjnych, zaliczanych do dziedzictwa kulinarnego naszego kraju. Wobec części tych produktów podejmuje się z kolei starania o wpisanie ich na listę.

    Prezentowane wyroby cieszyły się dużym powodzeniem licznie odwiedzających zorganizowaną na Praskiej Giełdzie imprezę. Można było prawie wszystkiego spróbować oraz zakupić to, co szczególnie się spodobało i co przypadło do smaku. Korzystano z niepowtarzalnej okazji, aby wypytać o składniki oraz sposoby przygotowania poszczególnych produktów. Radosną atmosferę festynu podkreślały regionalne stroje sprzedających oraz dziarskie rytmy grających na przemian ludowych kapel – „Opatowiaków” z Opatowa oraz „Kapeli Czesława Wojsława” z Jędrzejowa. Nie zabrakło też rytmów bliższych sercom mieszkańców stolicy. Dla uczestników Dni Produktów grała i śpiewała „Ferajna z biglem” z Czerniakowa, pod kierunkiem Zbyszka Kowalczyka, który na Praskiej Giełdzie sprzedaje na codzień produkty regionalne.

    „Taka symbioza rynku hurtowego oraz produktów regionalnych i tradycyjnych powinna się rozwijać – powiedział Zenon Daniłowski, prezes Praskiej Giełdy Spożywczej. – Już niedługo rynki hurtowe będą mogły korzystać z dotacji unijnych na rozwój handlu i na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. Małe przedsiębiorstwa, wytwarzające żywność tradycyjną, mają szansę sprzedaży swoich produktów głównie przez strukturę rynków hurtowych. Producenci, którzy oferują produkty według regionalnych starych receptur, a przy tym coraz częściej wytwarzają je z użyciem nowoczesnej technologii, będą coraz bardziej obecni na naszym rynku hurtowym. Jest to pierwszy krok tych produktów do rynku warszawskiego, a być może i na eksport”.

    Celem przedsięwzię­cia organizowanego przez Praską Giełdę Spożywczą jest także przyczynienie się do rozwoju małych firm z niewielkich miejscowości, które dzięki zorganizowanej prezentacji zyskują szansę na zdobycie nowych odbiorców, poszerzenie pro­dukcji i zwiększenie zatrudnienia. Te firmy – które kontynuują ro­dzinne tradycje i umacniają nasze kulinarne dziedzictwo – dzięki takiej imprezie mają możliwość nawią­zania kontaktów handlowych. Problem obecności wytwarzanych przez nie wyrobów w sklepach nie jest obecnie związa­ny z produkcją, tylko ze sprzedażą wyprodukowanej zdrowej żywności. Dni Produktu Regionalnego powstały z myślą o tym, aby przyczynić się do rozwoju sieci sprzedaży tych wyrobów – tak, aby były one dostępne w większym zakresie dla zwykłych konsumentów. Jeśli zadba się o odpowiednią promocję, to te produkty będą się na pewno dobrze sprzedawały. Skorzystają na tym klienci i sklepikarze, dla których Praska Giełda Spożywcza jest miejscem zaopatrzenia.

    Na Dni Produktu Regionalnego przybył na Giełdę wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper, który zwrócił uwagę na znaczenie promocji rodzimej żyw­ności za granicą i rozwój jej eksportu. – „Tak wspaniałej żywności, jak polska, świat nie zna. Trzeba ją wypromować, bo to nasz najlepszy towar eksportowy” – przekonywał. „Wytwarzanie, ochrona i promocja żywności wysokiej jakości odgrywają w państwach Unii Europejskiej coraz bardziej znaczącą rolę. Oczywiście świat poszedł tak daleko – zauważył Andrzej Lepper – że nie da się produkować żywności tylko ze składników naturalnych. Należy jednak dążyć do tego, aby w sklepie był wybór. Klient ma prawo dowiedzieć się, ile naprawdę w szynce jest mięsa – zarówno w tej naturalnej, jak i przemysłowej – a ile różnych dodatków. Chodzi o to, aby ci, których będzie stać na żywność naturalną wiedzieli, że warto ją kupić!” Premier zademonstrował jak wysoko ceni produkcję żywności regionalnej, odwiedzając stoiska wszystkich bez wyjątku producentów i rozmawiając o ich wyrobach, które także chętnie kosztował. Podczas otwarcia Dni Produktów obecni byli ponadto: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wicemarszałek województwa mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz, burmistrz miasta Ząbki Robert Perkowski, wicestarosta powiatu wołomińskiego Piotr Uściński, starosta powiatu opatowskiego Kazimierz Kotowski, wiceprezydent Światowego Związku Rynków Hurtowych Wolf Rohde, sekretarz generalna Światowego Związku Rynków Hurtowych Maria Cavit, prezes Polskiej Izby Produktów Regionalnych i Lokalnych Grzegorz Russak oraz prezes Stowarzyszenia Polskie Rynki Hurtowe Grzegorz Hempowicz.

    Z ofertą produktów, opartych na składnikach naturalnych wystąpiły na Dniach Produktów także firmy hurtowe, które na Praskiej Giełdzie Spożywczej prowadzą działalność. To one stwarzają na co dzień możliwość, aby zaopatrzyć się w wiele z tych produktów, które można było zobaczyć i skosztować podczas tegorocznych POLSKICH SMAKÓW.

    Imprezie towarzyszyła bogata oferta najnowszych modeli samochodów dostawczych: DAF, Ford, IVECO, KIA, Mercedes, Renault, Toyota oraz Volkswagen.

    Województwo Mazowieckie:

    • Agrol z Raciąża – kasze, płatki, fasola, groch
    • Bekon z Szydłowca – pasztet wiejski, kaszanka wiejska, kiełbasa pieczona, smakołyk do smarowania
    • Honorata Cieślak z Rososza – podpuszczkowe „sery Honoraty”
    • Małgorzata i Tadeusz Dąbrowscy z Hołowienki – ciastka ze skwarkami, kiełbasa nadbużańska jałowcowa sucha, sękacze
    • Gospodarstwo Ekologiczne „Bukiet smaków” Macieja Jabłońskiego z Rozalina – zioła (m.in. rukola, roszponka) oraz sałaty smakowe.
    • Violetta i Jacek Janiakowie z Sochaczewa – pieczywo, ciasta, pierogi
    • Krystyna Marcyjańska z Lutobroku – polędwiczki wędzone dosuszane
    • Sabina i Mieczysław Mąka z Grali koło Kadzidła – wyroby z koziego mleka
    • OSM Grodzisk z Grodziska Mazowieckiego – mozzarella biała, mozzarella wędzona, mozzarella w zalewie, kefir, maślanka, twarogi
    • Regina sp. z o.o. z Poświętnego – owoce w syropie alkoholowym.
    • Anna Siewierska – smalec smakowy
    • Zbigniew Szymański z Ostrowi Mazowieckiej – miody, w tym miód kurpiowski
    • Sklep spożywczo-przemysłowy z Sobieni Jezior – kiełbasa ojcowa biała i wędzona, pasztet dziadka Wawrzyńca
    • Cukiernia Zaniewicz – sękacz podlaski Zaniewicza, szarlotka razowa, ciasteczka ekologiczne, paszteciki, torty, serniki.
    • Provitus z Radzymina – przetwory owocowo-warzywne, grzyby, marynaty z mięs
    • We własnych namiotach prezentowali swoje produkty:
    • ABW Agrocentrum z Błonia – przetwory owocowo-warzywne – m.in. marynaty w sosie winnym i konfitury wiśniowe z miodem
    • Agrofrukt z Żaboklik – przetwory z owoców i warzyw
    • Przedsiębiorstwo Uboju i Przetwórstwa Drobiu Ilczak z Mławy – kiełbasa podwawelska, kiełbasa myśliwska, szynka biała, filet złocisty, udziec faszerowany
    • Zakład mięsny Mościbrody z Mościbród – szynka hetmańska, pasztet dworski, kiełbasa chłopska, kurczak faszerowany
    • OSM w Kosowie Lackim – twarogi, śmietanki, masła, sery dojrzewające
    • Gospodarstwo Pasieczne Piotrkowskich z Żuromina – miody odmianowe, miód z propolisem i inne, produkty pszczele

    Województwo Świętokrzyskie:

    • Magdalena Piętak i Małgorzata Król z Grzybowych Gór – placek spod kamienia
    • Stowarzyszenie Producentów Fasoli w Nowym Korczynie – fasola korczyńska
    • Stowarzyszenie Agroturystyczne „Dolina Czarnej” z Rakowa – dzionie rakowskie
    • Świętokrzyski Związek Pszczelarzy – miody
    • Nadnidziańskie Stowarzyszenie Producentów Rolnictwa Ekologicznego Ekonida z Rębowa – przetwory z warzyw, owoców
    • Edward Budzeń z Bałtowa – wyroby z wosku pszczelego
    • Stowarzyszenie na rzecz odnowy wsi „Odnowica” – syropy z wyciągów ziół, podpłomyki
    • Teresa Kmiecicka i Zofia Wanat z Lisowa – potrawy z kaszy jaglanej gierczyckiej
    • Spółdzielnia Producentów Owoców i Warzyw Nadwiślanka w Ożarowie – wiśnia nadwiślanka
    • Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia z Zochcina – ser jabłeczny, konfitura z jarzębiny
    • Janusz i Sylwia Majewscy z Ostrowca Świętokrzyskiego – kwaszone ogórki i kapusta
    • OSM Końskie – artykuły nabiałowe
    • OSM Włoszczowa – artykuły nabiałowe
    • Wir z Łopuszna – wyroby wędliniarskie Gomar z Pińczowa – dżemy, soki, napoje, nektary, przetwory warzywne

    Województwo Kujawsko-Pomorskie:

    • PHUP Rolmięs z Łabiszyna – wędliny, kiełbasa biała w słoiku
    • Gospodarstwo Pasieczne Kurowski Zenon z Kurzejewa – miód i produkty pszczele
    • Towarzystwo Miłośników Ziemi Kujawskiej Doman – ser smażony, leberka, nalewka, okrasa i chleb
    • Gromatex sp. z o.o. Mariusza Grontkowskiego z Tuczna – szynka wędzona z Kujaw, kiełbasa kujawska, pasztety, kiszki
    • Polder sp. z o.o. Tadeusza i Elżbiety Przymusów z Łysomic – kajmak klasyczny, kajmak cukierniczy, polkrem w różnych smakach
    Operatorzy PGS:
    • Marpol – wędliny z Sokołowa
    • Szark –wędliny, garmażerka, ciasta, nabiał, przetwory owocowo-warzywne
    • Tano – produkty firmy Lewin i Agros Nova
    • Jas-pol – chleb tradycyjny ze smalcem, tofinka i inne ciasta
    • Obołoń – kwas chlebowy
    • Econatural – wyroby litewskie, pieczywo, wędliny, sery, sękacze
    • Victor –wędliny, miody, sery

  • II Dni Produktów Tradycyjnych i Regionalnych „Polskie Smaki”

    15-06-2007

    W dniach 11-12 maja 2006 r. na Praskiej Giełdzie Spożywczej w Ząbkach odbyła się druga edycja Dni Produktów Regionalnych i Tradycyjnych POLSKIE SMAKI. Uroczyste otwarcie imprezy poprzedziła konferencja prasowa, w której udział wzięli przedstawiciele producentów regionalnych: prezes Reginy – sp. z o.o. Wojciech Książek z województwa mazowieckiego i prezes Jasiołki sp. z o.o. Paweł Krajmas z województwa podkarpackiego oraz kilkunastu dziennikarzy z telewizji, radia i prasy.

    Podczas konferencji, prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Grzegorz Russak oraz naczelnik Wydziału Oznaczeń Geograficznych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jakub Jasiński mówili o istniejących w Polsce barierach rozwoju w zakresie wytwarzania i dystrybucji produktów regionalnych i tradycyjnych. Zwrócono uwagę na ekonomiczną słabość naszych producentów. Wskazywano, że dla ich funkcjonowania na szerszym rynku konieczne jest wsparcie ich działań ze strony państwa. Istotnym elementem działań na rzecz rozwoju tego rodzaju produkcji, jest też ubieganie się producentów o wpis wytwarzanych artykułów żywnościowych na listę produktów tradycyjnych. Zmierza to do prawnego usankcjonowania tradycyjnego procesu wytwarzania produktów, chroniąc dzięki temu wytwórcę przed restrykcjami ze strony organów kontrolnych.

    Stwierdzono, że żywność naturalna, zdrowa, wysokiej jakości, bez chemicznych dodatków i konserwantów – to wielka szansa polskiego rolnictwa.

    Zaproszonych gości oraz uczestników imprezy przywitał prezes Praskiej Giełdy Spożywczej Zenon Daniłowski. Podkreślił, że PGS pragnie stać się miejscem spotkania i wymiany towarowej miedzy lokalnymi producentami z różnych części kraju a hurtownikami, zaopatrującymi handel detaliczny i gastronomię.

    Zwrócił uwagę, że projekt „POLSKIE SMAKI – tradycja i jakość” jest wielkim wyzwaniem dla PGS i dla producentów regionalnych. Atutem, który dobrze rokuje na przyszłość jest jakość produktów spożywczych, tradycyjna receptura ich wytwarzania i niepowtarzalny smak. Podkreślił, że ze środków UE na produkcję regionalną, należy jak najwięcej przeznaczyć na wsparcie producentów, którzy gwarantują właściwą produkcję towarową oraz na budowanie efektywnych kanałów dystrybucji. Prezes poinformował, że na PGS do końca tego roku będą działały trzy hurtownie z artykułami regionalnymi i tradycyjnymi, a działający na Giełdzie hurtownicy deklarują, że stworzą wydzielone stoiska „POLSKIE SMAKI – tradycja i jakość”.

    Uroczystego otwarcia II. Dni Produktów Regionalnych i Tradycyjnych POLSKIE SMAKI dokonał wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Andrzej Kryspin Babuchowski, który odczytał list wicepremiera i ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Andrzeja Leppera – w którym Andrzej Lepper podkreśla, że impreza na Praskiej Giełdzie stanowi okazję do pogłębienia wiedzy o oryginalnych, regionalnych produktach żywnościowych. „Nie od dziś wiadomo – napisał Wicepremier – że polskie produkty żywnościowe na świecie uważane są za najsmaczniejsze i najzdrowsze, a tradycyjne polskie potrawy o charakterystycznym wyglądzie i smaku, wytwarzane w oparciu o sprawdzone receptury zdobywają zasłużone uznanie grup konsumentów.” Wicepremier Andrzej Lepper zwrócił również uwagę, że produkty regionalne i tradycyjne odgrywają znaczącą rolę w podtrzymywaniu naszych narodowych zwyczajów i nadają charakter polskiemu dziedzictwu kulturowemu, co przyczynia się do rozwoju agroturystyki i zwiększenia atrakcyjności terenów wiejskich.

    Wśród zaproszonych gości obecni byli: przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poseł Wojciech Mojzesowicz z zastępcą przewodniczącego Komisji posłem Wojciechem Pomajdą, marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik z wicemarszałkiem Waldemarem Roszkiewiczem oraz wicemarszałek Województwa Lubelskiego Waldemar Jakubaszek.

    Z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego przybył dyrektor departamentu ochrony środowiska i rozwoju wsi Zygmunt Babkiewicz, z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi obecny był dyrektor biura dyrektora generalnego Dariusz Młotkiewicz, natomiast władze lokalne reprezentował burmistrz miasta Ząbki Jerzy Boksznajder.

    Na uroczystość otwarcia przybyła grupa kilkunastu nauczycieli z Francji, Belgii i Hiszpanii, którzy składali wizytę w jednej z ząbkowskich szkół w ramach unijnego programu edukacyjnego.

    Po ceremonii otwarcia, goście udali się na zwiedzanie stoisk producentów regionalnych i tradycyjnych, którzy na tegoroczną edycję imprezy przybyli z województwa mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego. Zwiedzaniu towarzyszyła degustacja, która umożliwiała zapoznanie się z bogactwem oferowanych smaków – produktów rzadko spotykanych na szerokim rynku dystrybucji. Dzięki temu można było zdecydować o zakupie czegoś niepowtarzalnego i wyjątkowego na rodzinny stół lub też nabyć produkt od dawna poszukiwany, znany np. z agroturystycznego wyjazdu w czasie urlopu.

    Mazowsze reprezentowali producenci: Piekarnia Kurpiowska z Serafina w gm. Łyse – z tradycyjnym kurpiowskim pieczywem, Barbara Chwistek z Piaseczna – z pszeniczniakami, Eko-Sermakoz Ewa Brodowska z Poręby w gm. Dębe Wielkie – z produktami z koziego mleka, Anna Siewierska z Góry Kalwarii – z tradycyjnym smalcem o różnych smakach, Monika Ćwikła z Ostrołęki – z wyrobami wędliniarskimi, ABW Agrocentrum Waldemar Jakubiak z Wawrzyszewa k. Błonia – z tradycyjnymi przetworami owocowo-warzywnymi, Zakłady Spożywcze Malwa z Blichowa – z makaronami i ciastkami, Altona – z ciastkami i słodyczami, Gospodarstwo Pasieczne Piotrkowskich z Żuromina – z miodami i produktami pszczelimi, Regina z Poświętnego – z owocami w zalewie alkoholowej oraz Ogrodnictwo Ekologiczne Maciej Jabłoński z Rozalina – z ekologicznymi ziołami.

    Z województwa lubelskiego przybyli: Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska z Baranowa – z kiełbasą i kaszanką nadwieprzańską, Kuchnia Wojciechowska z Wojciechowa – ze swojskimi wyrobami wędliniarskimi, pieczonym i wędzonym prosiakiem, zupami, sosami i bigosem wojciechowskim, Dyspol z Ciecierzyca oraz Kobylscy z Trzydnika Dużego – z kwaszoną kapustą i krasickim ogórkiem, Zespół Szkół Rolniczych z Pszczelej Woli – z miodami, wyrobami woskowymi i bigosem na miodzie, podobnie Pasieka z Pszczelej Woli – która oferowała miody i wyroby woskowe. Miód fasolowy i inne produkty pszczele prezentował również Ulik z Radecznicy, Dariusz Pawlak z Ryk oferował olej rzepakowy i lniany, natomiast Browar Jagiełło z Chełma serwował piwo ekologiczne i tradycyjne.

    Z województwa podkarpackiego obecne były Zakłady Mięsne Jasiołka z Dukli, które oferowały kiełbasę pradziada oraz swojską i krajaną.

    Swoje produkty z asortymentu regionalnego prezentowały również firmy hurtowe, prowadzące dystrybucję na Praskiej Giełdzie Spożywczej. Artykuły nabiałowe oferowali: „Batna” oraz Spółdzielnia Mleczarska „Maćkowy”; mięsne i wędliniarskie – Centrum Mięsne „Makton” a także firmy: Zakład Mięsny „Pekpol” z Ostrołęki i Zakład Spożywczy „Kabo” z Choroszczy, które są dostawcami dla hurtowni „Bruno Tassi”. Produkty cukiernicze prezentował „Wiepol”.

    Usługi bankowe reklamowały działające na Praskiej Giełdzie Spożywczej placówki: Fortis Banku oraz Banku Przemysłowo-Handlowego (BPH).

    Imprezie towarzyszyła prezentacja przez firmy dealerskie najnowszych modeli samochodów dostawczych, przydatnych w prowadzeniu działalności handlowej. Toyota Marki zaprezentowała Hiace, Hilux, Yaris van, Corolla Viso; dealer Opla Auto Żoliborz przedstawił Vivaro furgon i Astra III combi; natomiast Marek Owczarek – dealer Mercedes Benz oferował Vito109, Diano II 2 oraz Sprintera 313.

    Miejsce prezentacji produktów regionalnych i tradycyjnych odwiedzili w zorganizowanych grupach uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych z Ząbek. Wśród ponad dwustu uczniów, przybyłych z wychowawcami, obecna była szesnastoosobowa grupa młodzieży z Francji, Belgii i Hiszpanii. Młodzież zwiedziła również towarzyszącą imprezie wystawę „Polskie Jarmarki”, przygotowaną przez Praską Giełdę Spożywczą wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków w Kielcach. Przewodnikiem po wystawie był pracownik kieleckiego ośrodka Dariusz Kalina.

    W godzinach popołudniowych uczestnicy imprezy, zaproszeni goście i dziennikarze wzięli udział w przygotowanym dla nich pikniku.

    II. Dni Produktów miały charakter otwarty i odbywały się na placu Praskiej Giełdy Spożywczej. Pośród barwnych stoisk, wypełnionych bogatym asortymentem produktów regionalnych i tradycyjnych, przewijały się tysiące mieszkańców stolicy i aglomeracji warszawskiej. Wyrażali oni żywe zainteresowanie przygotowaną prezentacją oraz z satysfakcją nabywali produkty, których próżno jeszcze szukać w większości sklepów. Uczestnikom imprezy czas muzyką i śpiewem umilała „Kapela znad Baryczy”.

    Patronat nad drugą edycją POLSKICH SMAKÓW sprawował „Nasz Dziennik”, Telewizja „Trwam” oraz „Radio Dla Ciebie”.

  • I Dni Produktów Tradycyjnych i Regionalnych „Polskie Smaki”

    16-06-2006

    Fafernuchy, sękacze, kindziuki i cepeliny oraz wiele innych atrakcji regionalnych kuchni można było obejrzeć i spróbować podczas Dni Produktów Regionalnych i Tradycyjnych POLSKIE SMAKI. Na Praskiej Giełdzie Spożywczej w Ząbkach k/Warszawy prezentowane były wyroby kulinarne z Podlasia i z Mazowsza, przygotowane tradycyjnymi metodami z ekologicznych surowców. Prezentacji produktów towarzyszyło duże zainteresowanie handlowców oraz mieszkańców Warszawy i okolic.

    Praska Giełda Spożywcza jest na codzień miejscem handlu towarami pochodzącymi od producentów, wytwarzających na masową skalę produkty standardowe. Zarząd Giełdy postanowił tym razem wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na rynku artykułów spożywczych w Polsce, na produkty przygotowywane z tradycyjnych surowców i według tradycyjnych, regionalnych sposobów ich przetwarzania.

    Dni Produktów Regionalnych i Tradycyjnych POLSKIE SMAKI zorganizowane zostały po to, aby produkty te trafiały do sklepów naszych miast, a nie tylko na lokalne bazary i przydrożne stoiska – stwierdził otwierając imprezę jej gospodarz, prezes Praskiej Giełdy Spożywczej w Ząbkach Zenon Daniłowski.

    Rolnictwo ekologiczne, zdrowa żywność to element strategii władz Mazowsza, która polega na krzewieniu zasad rodzimej kultury rolnej – powiedział marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Podkreślił, że obecność producentów z Podlasia obok przedstawicieli Mazowsza jest istotna, gdyż Podlasie odciska na Mazowszu swój wpływ. Wielu mieszkańców mazowieckiej krainy stamtąd właśnie pochodzi.

    Produkty tradycyjne to przyszłość przetwórstwa rolno-spożywczego – podkreślił z kolei wicemarszałek Województwa Podlaskiego Krzysztof Tołwiński. Smaki Podlasia to smaki Pierwszej Rzeczypospolitej, smaki puszczańskie, z zaścianka – subtelne i szczególne. Podkreślił, iż rynek Warszawy i Mazowsza jest jakby przednią strażą Podlasia. – W herbie podlaskiej krainy jest m. in. Pogoń, która niech będzie oznaką determinacji w dążeniu do zdobycia przez nasz region dużego rynku Mazowsza – zaznaczył Marszałek.

    Na otwarciu Dni obecny był też członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz oraz przedstawiciele władz lokalnych: starosta Powiatu Wołomińskiego Konrad Rytel oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Ząbkach Ignacy Jarzyło. Przybył również prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Grzegorz Russak.

    Goście, klienci Praskiej Giełdy Spożywczej oraz licznie przybyli mieszkańcy aglomeracji warszawskiej zwiedzili wielobarwne stoiska wewnątrz wielkiego namiotu, gdzie oczy i podniebienie kusiły przepysznie prezentujące się produkty spożywcze. Świeże artykuły, swoim wyglądem i zapachem zachęcały do kontaktu z nimi przez degustację – oferując amatorom zdrowej żywności niecodzienne doznania smakowe i zapachowe. Zwiedzający korzystali z niepowtarzalnej okazji wypytania producentów o proces wytwarzania wyłożonych na stołach kulinariów, prosząc także o zdradzenie niektórych sekretów starych receptur. Na zewnątrz – przy stolikach pod parasolami – można było z kolei zasmakować w tradycyjnych wytworach sztuki piwowarskiej.

    Wybór regionalnych produktów był naprawdę duży. Wiejskie kiełbasy, szynki, polędwice z Podlasia zaprezentował Eko-smak z Kumały k/Korycina oraz Stowarzyszenie Gospodarstw Ekologicznych z Woli Zambrowskiej k/Zambrowa, które oferowało ponadto chleb i miód.

    Bogaty przegląd serów z tego regionu przedstawiły: Spółdzielnia Mleczarska Rospuda z Filipowa, prezentująca ser Filipek oraz producenci sera tradycyjnego z Wiżajn, którzy oferowali ser dojrzewający. Obecni byli wytwórcy z Korycina – z serem korycińskim swojskim i z Choroszczy – z serem twardym podpuszczkowym o kilku smakach ziołowych.

    Tradycyjne pieczywo oferowała piekarnia z Ejszeryszek. Były to m. in. chleb z tataraku, babki piaskowe o różnych smakach strucle z serem, keksy, sękacze, faworki, ciasto mrowisko i tzw. szyszkę domową. Okazałe podlaskie sękacze różnych rozmiarów demonstrowała też Lidia Andraka z Suchowoli. Lech Zwolan z Kleosina przybył z kolei z soczewiakami, kindziukami, palcówką i kiszką ziemniaczaną. Urszula Sokół z Solniczek k/Białegostoku oferowała kiszonki: ogórek, kapustę, w tym również robioną na zamówienie kapustę kwaszoną w główkach. Dużym powodzeniem wśród zwiędzających stoisko cieszył się przygotowany z własnych skladników bigos. Firma Dary Natury z Korycina przezentowała m. in. kawę żołędziówkę, herbatę czarną podlaską herbatę malinową oraz starosłowiańską. Dużym powodzeniem cieszyły się wyroby Browaru Północnego z Suwałk, który serwował piwa: Wigry, Północne Mocne, Beczkowe i Polarne.

    Równie bogata była oferta z Mazowsza. Swoją obecność zaznaczyli szczególnie producenci mieszkający na Kurpiach. Andrzej Żubrowski z Łysech prezentował pieczywo kurpiowskie, ciasto, szynkę w cieście i łopatkę w cieście. Elżbieta Żebrowska z Wydmus k/Myszyńca przedstawiła piwo kozicowe i tradycyjne wędliny. Barbara Malejek z Kadzidła oferowała smalec i pierogi. Boczek w mleku, serki z koziego mleka oraz fafernuchy to specjalność Sabiny Mąki z Kadzidła. Przetwory owocowo-warzywne zaprezentował Waldemar Jakubiak z Wawrzyszewa, natomiast Elżbieta Piotrkowska z Żuromina zaoferowała miód, wyroby z wosku i propolis.

    Jedyny „rodzynek” spoza Podlasia i Mazowsza to firma Marysin z Jastkowa, która przedstawiła szeroką gamę opartych na naturalnych składnikach wyrobów wędliniarskich: wędzonek, wyrobów podrobowych, pasztetów, pieczonych schabów, boczków i łopatek oraz szeroki asortyment kiełbas grubo- i drobnorozdrobnionych.

    W ramach Dni Produktu Regionalnego i Tradycyjnego odbyła się krajowa premiera Mazowieckiej Kolekcji Kulinarnej, zaprezentowanej na Międzynarodowym Salonie Smaków – Paryż 2005. W ramach kolekcji, produkty nabiałowe: mleko doskonałe, sery topione i pleśniowe, twarożki wiejskie, klinek półtłusty, masło osełkowe, zsiadłe mleko, maślankę garwolińską, mleko dobre przedstawiły Ciechanowska Spółdzielnia Mleczarska, Serwar, OSM Sokołów oraz OSM Garwolin. Firma Pierzchała z Janikowa zaoferowała szynkę pieczoną, salcesonik polski, polędwicę wędzoną, kiełbasę swojską, boczek staropolski, schab pieczony ze śliwką, roladę ozorkową oraz karczek po cygańsku. Makaron babuni, słoneczny oraz pszenno-sojowy to specjalność Artleksu z Rogozina i Malwy z Blichowa – która ponadto proponowała groszek i słomkę ptysiową. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Duchnice zaoferowała marmolady w sześciu smakach oraz nadzienie jagodowe.

    Można było nie tylko skosztować ale i zakupić degustowane produkty. Wielu zwiedzających wychodziło z pokaźnymi torbami nabytych produktów regionalnych i tradycyjnych, mając świadomość, że Dni na Praskiej Giełdzie Spożywczej dają niepowtarzalną okazję wzbogacenia domowego menu o artykuły nieczęsto jeszcze obecne na warszawskim rynku.

    Dni Produktu Regionalnego i Tradycyjnego na PGS wzbudziły zainteresowanie producentów samochodów i innych urządzeń do transportu oraz artykułów do przechowywania produktów spożywczych.

    Obecni byli dealerzy samochodów dostawczych Forda i Mercedesa Benza z egzemplarzami najnowszych modeli pojazdów, przystosowanych do transportu żywności w wymaganych warunkach. Firma Ursyn Car prezentowała samochody: Ford Transit oraz Ford Transit Connect. Z kolei firma Marek Owczarek autoryzowany Dealer Mercedes Benz przedstawiła modele: Mercedes Sprinter 313 CDI max. furgon oraz Vito 111 CDI furgon izotermiczny z agregatem.

    Naczynia do przechowywania i gotowania żywności prezentowała firma Tupperware.

    Sprzęt do transportu magazynowego oferowała firma Peritus, prezentując wózki paletowe ręczne, wózki widłowe oracz części zamienne do wózków widłowych.

    Degustacji oraz kiermaszowi produktów regionalnych i tradycyjnych towarzyszyło poświęcone tym produktom seminarium. Referat „Idea produktów regionalnych, lokalnych i tradycyjnych w budowaniu rynku krajowego w oparciu o rozwiązania europejskie” wygłosił dr Grzegorz Russak.

    Prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego przedstawił polskie i unijne regulacje, dotyczące ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych oraz korzyści dla producentów, związane z rejestracją artykułów rolno-spożywczych w Komisji Europejskiej. Szczególny nacisk położył na konieczność stworzenia w kraju systemu certyfikacji produktów tradycyjnych, sprzyjającego ochronie marki wytwarzanych produktów. Dawało by to najlepszą rękojmię ochrony interesów ekonomicznych wytwórcom tych produktów.

    Dni Produktu Regionalnego i Tradycyjnego POLSKIE SMAKI przyniosły nie tylko efekt promocyjny, ale zaowocowały nawiązaniem kontaktów między producentami i przedstawicielami handlowymi. Praska Giełda Spożywcza pragnie stać się miejscem spotkania i wymiany towarowej lokalnych producentów z różnych części kraju i dystrybutorów oraz kupców.

    Uczestnicy Dni mieli również możliwość zwiedzenia wystawy „Polska wieś w fotografii”.

    Patronami medialnymi Dni Produktów Regionalnych i Tradycyjnych POLSKIE SMAKI byli: Telewizja Polska Program 3, Polskie Radio – Jedynka, Radio Dla Ciebie.
  • Otwarcie Salonu Polskich Smaków

    01-07-2005

    Praska Giełda Spożywcza w Ząbkach we współpracy z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego – jako pierwsza w Polsce uruchomiła przedsięwzięcie handlowe, wyspecjalizowany salon, w którym oferowane są tradycyjne, regionalne produkty spożywcze, wolne od środków chemicznych, stanowiących nieodłączny składnik żywności produkowanej na skalę masową.

    Oscypek, bundz, bryndza, korboc, kiełbasa swojska, polędwica wędzona, grzyby suszone i marynowane, borówki, żurawina, przetwory z runa leśnego, miody pszczele, sękacze i inne tradycyjne wyroby cukiernicze – to przykłady z bogatego asortymentu polskich produktów regionalnych i tradycyjnych, które znajdują się w sprzedaży na Praskiej Giełdzie.

    Żywność naturalna, zdrowa, wysokiej jakości bez chemicznych dodatków i konserwantów, produkowana tradycyjnie, zgodnie z narodowym dziedzictwem kulinarnym, to wielka szansa dla polskiego rolnictwa, ale także sposób na rozwój regionalny, walkę z bezrobociem i skuteczną promocję Polski. Ostatnio wzrosło zapotrzebowanie na produkty przygotowywane z naturalnych surowców, według uświęconych wielowiekową tradycją receptur. Pilnym zadaniem stało się obecnie zbudowanie krajowego rynku na te produkty.

    2 grudnia 2005 r. odbyła się na Praskiej Giełdzie Spożywczej uroczystość otwarcia salonu POLSKIE SMAKI – TRADYCJA I JAKOŚĆ. Swoją obecnością zaszczycili ją: Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej arcybiskup Sławoj Leszek Głódź oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.

    Otwarcie poprzedziła konferencja prasowa, prowadzona przez red. Jana Zwolińskiego – szefa Redakcji Rolnej Polskiego Radia, w której wzięli udział przedstawiciele organizatorów: prezes Praskiej Giełdy Spożywczej Zenon Daniłowski oraz prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Grzegorz Russak, a także dyrektor Biura Oznaczeń Geograficznych i Promocji w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dariusz Goszczyński. Na konferencję przybyli licznie dziennikarze telewizji, radia oraz gazet ogólnopolskich i lokalnych.

    Prezes Zenon Daniłowski przedstawił Praską Giełdę Spożywczą jako znaczący na Mazowszu rynek hurtowy, odgrywający istotną rolę w dystrybucji artykułów spożywczych – szczególnie w aglomeracji warszawskiej. – „Chcemy doprowadzić do tego, aby na naszym terenie produkty regionalne znalazły w obrocie handlowym swoje stałe miejsce. Na początek ich sprzedaż mieści się w pawilonie o powierzchni 150 m2, natomiast w przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba, PGS zaoferuje chętnie nawet 1000 m2 na potrzeby dystrybucji regionalnych produktów” – zapewnił prezes Praskiej Giełdy Spożywczej.

    Prezes Grzegorz Russak zaznaczył, że podczas gdy w Polsce ilość produktów regionalnych jest na rynku znikoma, w niektórych krajach Zachodniej Europy stanowią one do 30 proc. ogółu produktów spożywczych w obrocie. Stwierdził, że konieczne jest zniesienie przepisów krępujących polskiego producenta, a nie wymaganych przez unijne dyrektywy oraz uwolnienie od zbytecznej kontroli, która paraliżuje drobną wytwórczość.

    Polska, zdrowa, o wysokiej jakości, żywność sprzedawana jest niejednokrotnie za granicę, gdzie często stanowi surowiec, przetwarzany na produkt regionalny pod marką obcego kraju. Produkt taki sprowadzany jest następnie do Polski jako regionalny obcy wyrób. Z punktu widzenia ekonomii oraz promocji polskiego produktu jest to sytuacja skandaliczna.

    Polska ma wyjątkową szansę, by produkować żywność naturalną na skalę ogólnokrajową. Masowe wytwarzanie tradycyjnych produktów oraz ich sprzedaż winny stać się zajęciem dla 1,5 miliona ludzi mieszkających na wsi, którzy obecnie poszukują pracy – dodał prezes Grzegorz Russak.

    Po konferencji prasowej – zgromadzonych przed pawilonem, w którym odbywa się sprzedaż produktów tradycyjnych, powitał prezes Praskiej Giełdy Spożywczej Zenon Daniłowski. Podkreślił, że na PGS oferowane są produkty tradycyjne, ale przygotowywane niejednokrotnie z udziałem nowoczesnych standardów wykonania. Wyraził nadzieję na rozwinięcie przedsięwzięcia POLSKIE SMAKI, aby za rok regionalne produkty znalazły się w bieżącej ofercie działających na Giełdzie hurtowni. „Stajemy z jakością, naprzeciw promocji masowej produkcji” – stwierdził Prezes Praskiej Giełdy. – „W tej nierównej walce o obecność polskich produktów tradycyjnych na rynku, producenci i kupcy winni uzyskać znaczące wsparcie ze strony rządu oraz ze środków finansowych polskiego państwa”.

    Minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel zadeklarował wsparcie dla produkcji regionalnej. Zapowiedział działania w kierunku zmian ustaw, które odblokują inicjatywę w zakresie rozwoju i promocji rynku produktów tradycyjnych. Wyraził oczekiwanie na ścisłą współpracę ze środowiskami zaangażowanymi w obecność tych produktów na rynku.

    Deklarację działania na rzecz produktów regionalnych złożył członek zarządu województwa mazowieckiego Jan Engelgard. Z kolei burmistrz Ząbek Jerzy Boksznajder zwrócił uwagę na dynamikę poczynań ze strony zarządu PGS w inicjatywach na rzecz polskiego handlu oraz krajowych produktów spożywczych.

    Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź z uznaniem wyraził się o przedsięwzięciu promującym polską żywność i życzył Bożego błogosławieństwa w działaniach zmierzających do popularyzacji narodowej tradycji kulinarnej – służącej zdrowiu społeczeństwa oraz ożywieniu rodzimej produkcji rolnej i handlu. Poświęcił również Praską Giełdę Spożywczą i z osobna pawilon POLSKICH SMAKÓW.

    W uroczystości otwarcia wzięli ponadto udział: przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska senator Jerzy Chróścikowski, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Jan Engelgard, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Ireneusz Majcher oraz przewodniczący Rady Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Henryk Wujec.

    Podczas otwarcia POLSKICH SMAKÓW swoje produkty oferowali: Eko-Smak z Korycina, Cukiernia Zaniewicz z Międzyrzeca Podlaskiego, Gospodarstwo Pasieczne „Pszczelnik” z Pieniężna, „Bacówka na Wójciźnie” z Gliczarowa, Zakład Handlu i Przetwórstwa Owocowego „Ścinawa” ze Ścinawy, „Runoland” z Góry Śląskiej, Spółdzielnia Mleczarska z Błonia, Piekarnia Staropolska z Wołomina oraz Browar z Czarnkowa.

    Goście z zainteresowaniem obejrzeli stoiska, a także degustowali i nabywali oferowane produkty.

    Uczestnicy otwarcia, które odbyło się w trakcie chłodnej, późnojesiennej aury, zostali poczęstowani przez organizatorów gorącym posiłkiem. Świeżonkę, przygotowaną na patelni o średnicy półtora metra, serwował kuchmistrz Zbigniew Binek, generalny kucharz wyścigu Tour de Pologne. Radosną atmosferę zapewniała muzyka i śpiew w wykonaniu Kapeli znad Baryczy.