• O POLSKICH SMAKACH Z DZIENNIKARZAMI

    21-07-2016

    W dniu 22 lipca 2016 roku, na tarasie Centralnej Biblioteki Rolniczej odbyła się konferencja prasowa poświęcona odbywającym się w Warszawie wydarzeniom dla uczestników Światowych Dni Młodzieży przebywających w diecezjach.

    Jednym z takich wydarzeń będą Polskie Smaki współorganizowane przez Praską Giełdę Spożywczą, Agencje Rynku Rolnego i Centralną Bibliotekę Rolniczą w dniach 22-24 lipca w godzinach 10:00 – 20:00. W tych samych dniach w godzinach 10:00 – 12:00 organizowane będzie „Polskie śniadanie”. Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży będą mieli okazję poczęstować się polskimi produktami przygotowanymi specjalnie na tę okazję.

    W konferencji udział wzięło kilkudziesięciu dziennikarzy z różnych mediów. O Polskich Smakach, dziennikarzy informowali: dyrektor Praskiej Giełdy Spożywczej Janusz Dąbrowski i dyrektor Centralnej Biblioteki Rolniczej Zbigniew Filipkowski. Z przebiegiem warszawskich wydarzeń zapoznali przedstawicieli mediow: wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak i dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański.

  • PRASKA GIEŁDA SPOŻYWCZA ZAPRASZA NA POLSKIE SMAKI

    16-07-2016

    Praska Giełda Spożywcza wspólnie z Centralną Biblioteką Rolniczą i Agencją Rynku Rolnego zaprasza na kiermasz produktów regionalnych i tradycyjnych POLSKIE SMAKI. Impreza organizowana jest z okazji Światowych Dni Młodzieży a patronat honorowy objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.

    Kiermasz odbędzie się w dniach 22 – 23 – 24 lipca na terenie Centralnej Biblioteki Rolniczej w centralnym miejscu Warszawy przy ulicy Krakowskie Przedmieście 66. Stoiska będą otwarte w godzinach od 10:00 do 20:00. W godzinach 10:00 – 12:00 będzie serwowane tradycyjne polskie śniadanie dla uczestników Światowych Dni Młodzieży posiadających identyfikatory ŚDM.

    Na terenie Centralnej Biblioteki Rolniczej będzie można także obejrzeć wystawę „Stroje dawnej Rzeczypospolitej” a na pobliskim Skwerze Hoovera w godzinach 12:00 – 14:00 uczestniczyć w Warsztatach Tanecznych prowadzonych przez Zespół Pieśni i Tańca „Skowronki” z Brańska na Podlasiu.

  • Polskie Smaki na Światowych Dniach Młodzieży

    15-06-2016

    Po dwuletniej przerwie Praska Giełda Spożywcza, w dniach 22−24 lipca br., organizuje jubileuszową, dziesiątą edycję Polskich Smaków – swój najważniejszy event promujący polską tradycyjną żywność, który wcześniej odbywał się w cyklu corocznym.

     

    Obecna edycja tego wydarzenia będzie z kilku powodów wyjątkowa. Po raz pierwszy Polskie Smaki odbywać się będą poza terenem Praskiej Giełdy Spożywczej. Współorganizatorami Polskich Smaków są Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego oraz Agencja Rynku Rolnego. Organizatorów będzie wspierać Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz departament rynków rolnych ministerstwa rolnictwa, odpowiedzialny za znak Poznaj Dobrą Żywność.

     

    Miejscem tego wydarzenia będzie tym razem teren przed Centralną Biblioteką Rolniczą przy Krakowskim Przedmieściu Warszawie, w sąsiedztwie Placu Zamkowego. Z uwagi na termin prezentacji oraz na jej miejsce, Polskie Smaki znajdą się w centrum ogólnokrajowych wydarzeń, związanych z odbywającymi się w Polsce Światowymi Dniami Młodzieży. W stolicy w tym czasie gościć będzie co najmniej kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi z zagranicy, którzy do Polski przybędą z najdalszych zakątków świata.

     

    W ramach Światowych Dni Młodzieży na etapie diecezjalnym, wiele planowanych w tym czasie wydarzeń, organizowanych przez Centrum Myśli Jana Pawła II, będzie miało miejsce w najbliższym sąsiedztwie odbywających się wtedy Polskich Smakach – tj. na Starym Mieście oraz przy Trakcie Królewskim i w jego okolicach. Młodzież z całego świata odwiedzi więc przy okazji stoiska Polskich Smaków i zapozna się z doskonałą polską żywnością.

     

    Na Polskich Smakach pokażemy produkty spożywcze najwyższej jakości. Legitymują się one znakiem Jakość Tradycja czy Poznaj Dobrą Żywność bądź są wpisane na krajową Listę Produktów Tradycyjnych. Do udziału w wystawie spodziewamy się zgłoszeń od kilkuset producentów z całego kraju. Przez odpowiedni dobór wystawców zapewnimy na stoiskach szeroką gamę oraz różnorodność produktów.

     

     

    Prezentacji Polskich Smaków będą towarzyszyć pokazy kulinarne, degustacje produktów oraz inne atrakcje. W budynku Centralnej Biblioteki Rolniczej zostanie przygotowana wystawa o polskiej żywności, przetwórstwie rolno-spożywczym i polskim rolnictwie.

  • IX Wystawa Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych „Polskie Smaki” za nami!

    23-09-2013

    Polskie produkty tradycyjne nagrodzone! Na Praskiej Giełdzie Spożywczej odbyła się IX Wystawa Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych „Polskie Smaki”. Przyznano statuetki Polski Smak 2013 dla wyrobów regionalnych. O tytuł walczyło kilkunastu producentów z całego kraju. Jury wybrało pięciu zwycięzców – ich żywność wyróżnia się wyjątkowym smakiem, starannie dobranymi składnikami i tradycyjną recepturą.  

    Producenci zgłosili do konkursu 44 produkty. Oceniało je jury, któremu przewodniczył znany mistrz kuchni – Robert Sowa. Kapituła doceniła wyjątkowy charakter pięciu produktów tradycyjnych, które powstają w oparciu o tradycyjne metody produkcji ze składników z upraw ekologicznych. Nagrodzone wyroby to:

    • Kiełbasa Lisiecka (Zakład Masarski s.c. Stanisław Mądry, Danuta Jeruzalska, Andrzej Mądry)
    • Twaróg Półtłusty (OSM Głuchów)
    • Tłoczony Sok Jabłko – Malina (Tłocznia Soków Owocowych „Vero- Dariusz Kuna”)
    • Szynka z Domowego Wyrobu (PPHU Zakład Przetwórstwa Mięsnego Paszak Grzegorz)
    • Ciasto Drożdżowe Maślane (Consonni Bartelak)

    Jury konkursu Polskie Smaki przyznało też wyróżnienia:

    • Kiełbasa Palcówka (Masarnia Wędlin Tradycyjnych „Jasińscy”)
    • Kwas Chlebowy ( Ryszard Oleszczak P.P.U.H. „Eko Natura”)
    • Ser Salami z Ziołami (OSM Opole Lubelskie)

    Laureaci konkursu poza statuetkami otrzymali także nominację do Godła Teraz PolskaPraska Giełda Spożywczaorganizuje wystawę Polskie Smaki od 2005 roku. Na każda edycję przyjeżdża coraz więcej wystawców i odwiedzających. Organizatorzy imprezy przekonują, że takie wyroby to przyszłość polskiej produkcji i handlu. Wystawa Polskie Smaki ma pomóc w ich promocji. Ideę wspierają także władze lokalne i ogólnopolskie. Patronem honorowym wydarzenia byli Minister Rolnictwa i Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Burmistrz Miasta Ząbki.